Český kosmický byznys zažívá plodné jaro. Začátkem dubna se spolu s družicí Proba-V na oběžnou dráhu dostanou detektory kosmického záření z produkce brněnské firmy Czech Space Research Center.

O dva měsíce později pak do vesmíru poletí trojice družic, které ponesou zařízení Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu na měření magnetického pole země. Komponenty do něj přitom dodávalo 14 českých firem.

A pomyslným třetím zářezem je nedávné rozhodnutí Evropské kosmické agentury (ESA) o průzkumu Jupiteru a jeho tří měsíců. Ani při této misi nebudou chybět české přístroje. Jejich vývoj dostali na starost výzkumníci z Akademie věd ČR.

Ve hře jsou však i další kosmické kontrakty. "Nyní jsme se vrátili z Francie, kde jsme se ucházeli o vesmírný projekt s rozpočtem přes milion eur," popisuje Pavel Sobotka, spolumajitel a ředitel brněnské firmy Frentech Aerospace. Zda zakázku od ESA získá, se má rozhodnout v následujících týdnech.

Zkraje dubna se má na oběžnou dráhu dostat družice Proba-V, která svým tvarem a velikostí připomíná automatickou pračku. Její součástí jsou detektory schopné monitorovat kosmické záření, které dodala brněnská firma Czech Space Research Center. Podívejte se, jak funguje:


Obalka 142013- Jak se české firmy podílely na kosmických výzkumech za socialismu?

- Co může kosmickému výzkumu Česko nabídnout?

- A co naopak přinesou vesmírné mise českým firmám?

Odpovědi najdete v novém čísle týdeníku Ekonom, které vyšlo ve čtvrtek 4. dubna.

 

 

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se