S bioložkou Christinou Agapakisovou z Kalifornské univerzity v Los Angeles jsme se už seznámili v souvislosti s výrobou sýrů za pomoci bakterií z lidské kůže. Tentokrát se díky ní a dalším mikrobiologům pracujícím na podobných projektech podíváme na bakterie z našich mobilních telefonů.
Bakterie se v laboratoři zpravidla kultivují buď v roztoku, nebo na zpevněné živné půdě. Ta obsahuje všechny minerální i organické látky nezbytné pro zdárný vývoj mikroorganismů a nějakou ztužující látku, například agar, který jí dodá pevnou či spíše gelovitou konzistenci. Bakterie pak na povrchu živné půdy vytvářejí kolonie viditelné pouhým okem.
Christina na živnou půdu položila svůj iPhone dotykovým displejem dolů, čímž na ni přenesla bakterie z povrchu telefonu. Pak je po dobu dvou týdnů kultivovala při 30 °C. Bakteriální kolonie vytvořily graficky zajímavé tvary, které teď Christina používá jako pozadí pro displej telefonu. Bakterie se tak v podobě originální tapety vrátily na místa, z nichž je odebrala. Další snímky si můžete prohlédnout na jejím blogu Oscillator. (Update: Blogy na doméně scientificamerican.com jsou momentálně nedostupné, snad jde jen o dočasný problém.)
„Nedělala jsem žádnou analýzu, abych zjistila, o jaké druhy se jedná. Předpokládám, že tam jsou některé z běžných obyvatelek lidské kůže a další, které se tam dostaly z okolního prostředí. Může jít o podobné společenství jako to, které bychom našli na neumytých rukách. Pravděpodobně tam jsou vedle bakterií i kvasinky a další houbové mikroorganismy,“ komentovala Christina pro HNFuture svůj počin.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.