Text Václava Cvrčka „Čeština je živel, dopřejme jí volnost“ patří mezi ty, při jejichž četbě nedokážu zachovat úplný klid. Nejdříve si jen poposednu, pak na chvíli i vstanu – a nakonec se rozhodnu zareagovat…

Situace češtiny aneb diglosie

Podívejme se na úvod na dnešní situaci češtiny. Na jedné straně máme tradiční nářečí (nebo alespoň jejich stále ještě patrné zbytky), přecházející postupně v některých rysech v tzv. interdialekty, akceptovatelné pro mluvčí vždy určité skupiny dílčích nářečí. Jedním z nich je tzv. obecná čeština, užívaná mluvčími v běžných situacích na většině území Čech. Obecná čeština není samozřejmě interdialektem jediným a na mnohých místech našeho území rozhodně není pociťována jako stylově neutrální, a to ani v neformálním mluveném projevu (řečeno velmi jemně).

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.