Václav Cvrček publikoval na HNFuture článek, v němž vyzývá jazykovědce, aby dopřáli spisovné češtině větší volnost a místo předepisování spisovných koncovek popisovali češtinu tak, jak skutečně vypadá.

Na jeho příspěvek reaguje Martin Beneš z Ústavu pro jazyk Český AV ČR:

Při moderním uvažování o jazykové kultuře není možné ignorovat sociální a psychologické (kognitivní) aspekty používání jazyka. Jde především o to, že jazyk používají různě staří, různě vzdělaní, kultivovaní atp. mluvčí v mnoha různorodých komunikačních situacích, a o to, že všechny naše jazykové schopnosti zajišťuje mozek (mysl). Václav Cvrček však ve svých úvahách poznatky přesně z těchto dvou oblastí ignoruje (nebo jim nepřikládá takovou váhu, jakou je třeba), a paradoxně se tak podobá lingvistům, s jejichž pojetím jazykové kultury oprávněně polemizuje. 

Poznatky sociolingvistiky jsou důležité proto, že dokládají následující v zásadě velmi prostou věc: V různých komunikačních situacích se prostě mluví jiným jazykem – ve veřejných prestižních situacích jazykem vyšším, exkluzivnějším, v každodenní běžné komunikaci různými jazyky nižšími. To, že vedle nižších jazyků existuje ještě jeden vyšší, exkluzivnější jazyk, je zcela běžný jev i v mnoha západních kulturách a jazykových společenstvích. A stejně tak je běžné, že tento vyšší, exkluzivnější jazyk není pro většinu mluvčích jazykem mateřským, ale že se ho musí různě pracně učit až ve škole.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.