Václav Cvrček publikoval na HNFuture článek, v němž vyzývá jazykovědce, aby dopřáli spisovné češtině větší volnost a místo předepisování spisovných koncovek popisovali češtinu tak, jak skutečně vypadá.

Na jeho příspěvek reaguje Martin Beneš z Ústavu pro jazyk Český AV ČR:

Při moderním uvažování o jazykové kultuře není možné ignorovat sociální a psychologické (kognitivní) aspekty používání jazyka. Jde především o to, že jazyk používají různě staří, různě vzdělaní, kultivovaní atp. mluvčí v mnoha různorodých komunikačních situacích, a o to, že všechny naše jazykové schopnosti zajišťuje mozek (mysl). Václav Cvrček však ve svých úvahách poznatky přesně z těchto dvou oblastí ignoruje (nebo jim nepřikládá takovou váhu, jakou je třeba), a paradoxně se tak podobá lingvistům, s jejichž pojetím jazykové kultury oprávněně polemizuje. 

Poznatky sociolingvistiky jsou důležité proto, že dokládají následující v zásadě velmi prostou věc: V různých komunikačních situacích se prostě mluví jiným jazykem – ve veřejných prestižních situacích jazykem vyšším, exkluzivnějším, v každodenní běžné komunikaci různými jazyky nižšími. To, že vedle nižších jazyků existuje ještě jeden vyšší, exkluzivnější jazyk, je zcela běžný jev i v mnoha západních kulturách a jazykových společenstvích. A stejně tak je běžné, že tento vyšší, exkluzivnější jazyk není pro většinu mluvčích jazykem mateřským, ale že se ho musí různě pracně učit až ve škole.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se