Na článek Václava Cvrčka, v němž se přimlouvá za volnější regulaci spisovné češtiny, už reagovali Jan Táborský a Martin Beneš. S dalším pohledem přichází Martin Prošek z Ústavu pro jazyk Český AV ČR.

Jestliže chceme diskutovat o jazykové kultuře, neměli bychom přitom vycházet jen z pozic samotných lingvistů, jako to činí Václav Cvrček. Chceme-li uvažovat o tom, zda je žádoucí jazyk regulovat, či nikoli a jak dosáhnout kýženého stavu jazyka, měli bychom si být vědomi oprávněně citovaného Saussurova soudu o tom, že jazyk je nejdemokratičtější instituce, kterou máme k dispozici. Měli bychom proto vzít v úvahu nejen pohled lingvisty, ale i názory samotných mluvčích.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se