Co musí podstoupit zdravý dobrovolník účastnící se klinických zkoušek ověřujících působení léků na lidský organismus? Jaké podmínky musí splnit? A co ho motivuje k tomu, aby polykal léky, které nepotřebuje? Přinášíme anonymní pohled jednoho z dobrovolníků, jehož identitu redakce zná. Popisuje zkušenosti z tzv. bioekvivalenční studie, při níž se porovnávalo působení léku, který dosud nebyl v ČR registrován, s analogickým, už dříve schváleným lékem:
O možnosti dostat se na kliniku, která se zabývá porovnáváním dvou stejných léků, z nichž jeden je v ČR registrován a druhý ne, jsem se dozvěděl z internetu. Zjistil jsem, že lék, který zde není registrován, je běžně užíván pacienty na západě od nás a že se nejedná o nový přípravek. Zkoušet na sobě nové léky bych měl trošku strach. Na stránkách kliniky jsem našel sekci pro dobrovolníky, kde se objevila nová studie, do které se bylo možné přihlásit.
Po nějakém dni se mi z kliniky ozvali a pozvali mě na vstupní vyšetření, odběr krve, ranní moč, tlak, rodinná anamnéza, prodělané choroby, EKG, test na HIV, žloutenku typu B a C atd. Člověk musí být naprosto zdráv a mít v limitu všechny hodnoty z krve a moči. Kdo má třeba vyšší cholesterol, tlak, cukr v krvi, nebo THC, má smůlu. Stejně tak se sleduje BMI, tedy silnější či moc hubení mají taky smůlu.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.