Objev nových ložisek fosilních paliv v břidlicích v posledních letech poněkud mírní tíseň z tenčících se globálních zásob. Kromě zemního plynu tyto nepropustné horniny obsahují i značné množství takzvané lehké vázané ropy. Ta by mohla na nějakou dobu uklidnit rozkolísané trhy, které na sebemenší pokles v produkci ropy prudce reagují.

Zatímco klasické ropné ložisko vzniká tak, že kapénky ropy, lehčí než voda, stoupají z místa svého vzniku vzhůru a hromadí se pod vrstvou nepropustné horniny, lehká vázaná ropa vzniká v nepropustných břidlicích, z nichž nemá kudy uniknout (proto „vázaná“) a lze ji podobně jako břidlicový plyn získat pouze frakováním – hydraulickým štěpením horniny. Tvoří ji lehké uhlovodíky podobné těm v konvenční ropě (proto „lehká“).

Největší potenciálně těžitelné zásoby mají Rusko a Spojené státy. Americká těžba ropy díky tomu v letech 2008 až 2012 stoupla z pěti na šest a půl milionu barelů denně a Spojenými státy se šíří sen o energetické nezávislosti. Analýza americké Agentury pro energetiku (EIA) zveřejněná letos 10. června navýšila proti odhadu z roku 2011 zásoby americké ropy o 35 %, přičemž lehká vázaná ropa tvoří 26 % celkového objemu. Skeptici však namítají, že euforie nebude trvat dlouho. O pravděpodobných scénářích budoucího vývoje hovoří geolog Václav Cílek.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.