Pesimistickými scénáři blížícího se ropného zlomu jsme vás už zásobili, takže abychom nebyli jen negativní, nabízíme dnes veselejší pohled na zásoby ropy a zemního plynu. Zároveň tím demonstrujeme, že statistické údaje lze interpretovat různě a data na podporu svého názoru v nich najdou optimisté i pesimisté. (Pozn. red.)

Novým trendem, který výrazně a zřejmě již trvale mění situaci na trhu energií, je nekonvenční plyn a ropa. Výrazně by se tak měla snížit globální závislost na dodávkách ropy ze států Blízkého východu, stejně tak jako na dodávkách plynu od tradičních dodavatelů. Tento trend by se měl postupně prosazovat po roce 2015 a dále sílit.

Těžitelné globální rezervy břidlicové ropy za poslední dva roky vzrostly na desetinásobek a rezervy plynu z břidlic se za toto období zvýšily o deset procent. Uvádí to Úřad pro energetické informace (EIA) při americkém ministerstvu energetiky. Zásoby ropy a plynu se u tohoto nového zdroje výrazně zvyšují díky rozšiřování průzkumu jejich ložisek. 

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se