Co se děje v mozku bezohledného řidiče, když jinému autu udělá myšku nebo ho na dálnici vybrzdí? Dovede se vcítit do pocitů druhých? A mohou na něj fungovat osvětové kampaně naturalisticky ukazující důsledky agresivní jízdy? Brněnští neurovědci na tyto otázky hledají odpovědi analýzou kampaně Nemyslíš, zaplatíš.

O tom, jestli se řidič bude na silnici chovat jako bezohledný pirát, rozhoduje bezpočet faktorů, ale jedním z nich je i míra empatie, které je dotyčný jedinec schopen. „Schopnost soucítění, schopnost rozpoznat, že druhý člověk něco cítí a něco konkrétního si myslí, je základem sociálního chování,“ říká Milan Brázdil, vedoucí výzkumné skupiny behaviorálních a sociálních neurověd ve Středoevropském technologickém institutu (CEITEC). Jeho tým pomocí neurovědních metod zjišťoval, zda se zodpovědní a bezohlední řidiči mezi sebou v tomto ohledu odlišují. 

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.