Co se děje v mozku bezohledného řidiče, když jinému autu udělá myšku nebo ho na dálnici vybrzdí? Dovede se vcítit do pocitů druhých? A mohou na něj fungovat osvětové kampaně naturalisticky ukazující důsledky agresivní jízdy? Brněnští neurovědci na tyto otázky hledají odpovědi analýzou kampaně Nemyslíš, zaplatíš.
O tom, jestli se řidič bude na silnici chovat jako bezohledný pirát, rozhoduje bezpočet faktorů, ale jedním z nich je i míra empatie, které je dotyčný jedinec schopen. „Schopnost soucítění, schopnost rozpoznat, že druhý člověk něco cítí a něco konkrétního si myslí, je základem sociálního chování,“ říká Milan Brázdil, vedoucí výzkumné skupiny behaviorálních a sociálních neurověd ve Středoevropském technologickém institutu (CEITEC). Jeho tým pomocí neurovědních metod zjišťoval, zda se zodpovědní a bezohlední řidiči mezi sebou v tomto ohledu odlišují.
Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!
Máte již předplatné? Přihlaste se.
Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.
Nákup jednoho článku
Zadejte e-mailovou adresu
Zadejte e-mailovou adresu. Zadaná e-mailová adresa je ve špatném formátu.
Máte již účet? Přihlaste se.
Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.
Přihlaste se
Zdá se, že už se známe
Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.
Nemáte ještě účet? Zpět na zadání e-mailu »
Jste přihlášen jako
Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.