Srovnání s jinou transakcí minulého týdne, s tou, v níž skupina PPF koupila největšího českého telekomunikačního operátora, není až tak přitažené za vlasy. I tam jde hlavně o dlouhodobý výhled.

Twitter má ve chvíli, kdy tento souhrn píšu, tržní kapitalizaci kolem 22,7 miliardy dolarů. Pětkrát méně než Facebook, patnáctkrát méně než Google. To není špatné na firmu, která za první tři čtvrtletí letošního roku dosáhla obratu něco přes 400 milionů (čtrnáctkrát méně než Facebook) a je ve ztrátě (zatímco Facebook letos už stihl vytvořit miliardu dolarů čistého zisku). Proč do toho investoři jdou?

 

A proč kupuje Petr Kellner Telefóniku, když jsme u toho? Telekomunikační byznys sice nevypadá vysloveně špatně, ale růžově už vůbec ne. Telefónica O2 je nadále slušně výdělečná se ziskovou marží přes 10 %, trend je ale nepříznivý, obrat i zisk meziročně klesl. Nevypadá to na výkyv, spíš na zprávu o stavu trhu, kde data nahrazují hlas a wi-fi sítě se používají namísto mobilních, kdykoli to jde. Smartphone je výborná věc, ale ne pro operátory — aspoň prozatím ne. Ještě se s tím nenaučili zacházet.

Zbývá vám ještě 60 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se