Města, ve kterých žijeme, sice většinou mají středověká jádra, ale ze všeho nejvíce je poznamenala poslední dvě staletí, kdy sloužila především průmyslové výrobě a ubytování spousty dělníků, kteří v této výrobě pracovali. Časy průmyslu v evropských městech jsou ale z velké části pryč. Většina lidí pracuje ve službách – od prodeje fast-foodů až po programování a špičkovou chirurgii.

Namísto továrenských komínů se stala největší hrozbou pro kvalitu našeho života ve městě doprava – dobrý služebník, ale zlý pán. Máme stále rychlejší a komfortnější dopravní systémy a prostředky, takže dopravou překonáváme stále větší vzdálenosti, trávíme v ní čím dál více času a potřebujeme pro ni stále více místa, energie, kyslíku a dalších zdrojů. Na rozdíl od minulosti, představované renesančními utopiemi přes Julesa Verna až po sci-fi a prognostiky kolem poloviny minulého století, kde se to jen hemží technickými vynálezy, naše současníky už moc nebere vášeň pro velká, prostorná a svítící města s domy sahajícími do oblak. My už totiž taková města tak trochu máme a víme, jak se v nich žije.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.