Vybírat nejlepší počítač roku je odvážné, protože klasických notebooků jsme za rok recenzovali minimum. Nebyly ničím zajímavé. I když prodeje v posledním čtvrtletí dramaticky vzrostly, výrobci nabízejí stále stejné zboží se špatnými touchpady a pomalými disky.
Změnu slibuje příští rok s Windows 10 a novými snahami výrobců, kteří ještě před koncem roku představili zajímavé koncepty levných Windows PC s SSD disky. Naopak tablety s Windows zatím neohromí, mají omezené využití jako mobilní zařízení kvůli nedostatku aplikací, v režimu desktopu se pak špatně ovládají – nutná je externí klávesnice, myš a monitor.
Z pohledu domácího použití nicméně zůstává dominantní postavení Windows na desktopech, herní počítače jsou v Česku populárnější než konzole. Herních počítačů jsme v reakci měli za rok několik, vlastně to byl nejčastěji testovaný typ PC, a to proto, že na stole Windows září. Odpadají nekvalitní touchpady a výkonnostní kompromisy. I herní počítače totiž začínají jako standard používat systémové SSD kombinované se samostatným plotnovým diskem.
5. Acer Switch 10 (SW5-012-1724)
Switch je hybrid tabletu a notebooku s netradiční konstrukcí, která sází na propojení klávesnice a „počítače“ v těle tabletu s pomocí magnetů. Funguje to velmi dobře – i když zvednete počítač za displej, klávesnice bude držet. I na klíně je notebook stabilní.
Obrazovka má malou tabletovou úhlopříčku 10,1" a v základní verzi HD rozlišení, které je na malé ploše vhodnější než Full HD panel. Výkon Switche 10 je dostatečný na kancelářskou práci, zvládne i starší 3D hry. Hlavní je ale svižnost systému díky SSD úložišti s kapacitou 64 GB. To stačí na pohodlné bobtnání Windows a aplikací i nějaké filmy nebo hry, další data lze uložit na microSD kartu nebo na externí disk. Za devět tisíc korun jde o zajímavou variantu počítače zejména pro školáky, i díky sedmi- až osmihodinové výdrži na baterku.
4. Acer Chromebook 13
Acer Chromebook 11
S chromebooky máme v redakci dlouhodobé zkušenosti a vzhledem k zahájení prodeje v Česku si chromebook místo mezi nejlepšími počítači roku zaslouží. Nový 13" model chromebooku od Aceru patří mezi rekordmany ve výdrži, na jedno nabití zvládne až 13 hodin provozu, podle našich zkušeností to v praxi znamená kolem devíti hodin práce s wi- fi, přehráváním hudby a 2/3 jasem. Navíc nepotřebujete antivir.
Acer 13" chromebooky s mobilním procesorem Tegra K1 vybavil 4 GB RAM a levnější model za 7990 korun má 16 GB prostoru pro systém a data a HD obrazovku. O dva tisíce dražší model má Full HD obrazovku a 32GB úložiště. K tomu Google dává na dva roky 1 TB prostoru na Google Drive, data lze uložit i na paměťovou kartu nebo USB disk.
3. ThinkPad S1 Yoga
Yoga v názvu znamená, že ani ThinkPad S1 není klasický notebook. Místo toho jde o profesionální verzi hybridu Yoga s Full HD displejem s úhlopříčkou 12,5" otočným o 360°. I přes možnost používat počítač v režimu tabletu je S1 stále typický ThinkPad, robustní a vybavený kromě touchpadu také typickým červeným trackpointem. Hodně zajímavá je také konstrukce klávesnice, která se při přetočení displeje schová do těla počítače, aby se zařízení lépe drželo.
Konektorová výbava je srovnatelná s klasickými ultrabooky, navíc je tu ale konektor onelink pro snadné připojení k externí dokovací stanici i s napájením, na proměnu notebooku ve stolní počítač s velkým mobitorem, myší a klávesnicí tak stačí skutečně jediný kabel. Výkon je pak nadstandardní díky procesoru Core i7 a 8 GB operační paměti, nadstandardní je i kapacita 256GB SSD úložiště.
2. Alza Little Monster Reloaded Lvl 3
Alza Little Monster Reloaded Lvl 3 je poslední a zatím nejzajímavější testovaný herní počítač (recenze ještě nevyšla) stroj z pohledu ceny a výkonu díky osazení grafickou kartou Nvidia GeForce GTX970. V kombinaci s procesorem Intel Core i5 s taktem 3,9 GHz zvládá i náročné hry v QHD rozlišení na maximální detaily. Cena není úplně lidová, 37 990 korun, ale odpovídá použitým součástkám, příjemnou drobností je například integrovaný sluchátkový zesilovač na základní desce od MSI.
Cena sestavy odpovídá použitým součástkám, to je vždy dobrá zpráva. Kritici by ovšem mohli namítnout, že podobně výkonná sestava se dá pořídit levněji použitím levnějších komponent. Podle našeho názoru to ale není smysl sestavy, která má být vlajkovou lodí Nvidie a MSI, která dodala grafickou kartu i základní desku. I když… Alza má v nabídce i nový “level”, Lvl 4 s ještě výkonnější grafickou kartou GTX980, která už se hodí i na hraní v Ultra HD, ale to nic nemění na faktu, že jde o dobře poskládanou sestavu pro náročné hráče.
Podobné sestavy nabízejí i další výrobci nebo si je zkušení uživatelé dokážou sestavit sami, ale jako celek je "Malé monstrum" povedený kus zejména pro fanoušky Nvidie, skříň počítače má na sobě exkluzivní airbrush se stylizovaným logem firmy se sídlem u San José v Silicon Valley.
1. Macbook Air 13 2014
Nejlepší počítač roku v HN nemá recenzi, protože Apple v Česku s novináři nekomunikuje a brání distributorům a prodejcům půjčovat zboží na recenze. Přesto můžeme díky několika dnům pokoutně stráveným s novým modelem MacBooku říct, že lepší počítač na každodenní používání jen tak nenajdete.
Macbook Air už není takovým zjevením jako před třemi čtyřmi lety, ale Apple si stále udržuje náskok v klíčových oblastech – výdrži na baterii a jednoduchosti používání. Klávesnice a touchpad v Macbooku Air hledají ve světě Windows těžko konkurenci.
Klávesnice má jistý chod a podsvícení, které se objevuje jen u nejlépe vybavených profesionálních notebooků s Windows. S touchpadem Macbooku Air i Macbooku Pro se mohou měřit jen chromebooky, do značné míry kvůli patentům, kvůli kterým chybí počítačům s Windows možnost vyvolat kontextovou nabídku ťuknutím dvěma prsty.
Macbook Air nové generace je na tom dobře i s výkonem, zvládá kancelářskou práci i editaci fotografií nebo střih videa a potřebné nástroje jsou k dispozici v ceně přístroje. K tomu je tu nadčasový hliníkový design, slabší je jenom rozlišení obrazovky, HD v případě 11" modelu, 1440 × 900 v případě 13" verze.
Bonus: HP Stream 13
„Chromebook Killer“ od HP nabízí v podstatě identické parametry jako chromebooky, ale přidává Windows, se všemi výhodami i nevýhodami. Jako bonus mimo pořadí uvádíme Stream 13, protože jsme jej pořídili v USA na černý pátek za velmi příjemných 199 dolarů + místní sales tax, ale navíc s poukázkou na další nákup v hodnotě 25 dolarů a Officem 365 na jeden rok v hodnotě 70 dolarů. Svým způsobem tak samotný 13" notebook s HD displejem a 32GB úložištěm přišel na 2300 korun, reálně z účtu odešlo asi 4,5 tisíce.
Počítač stačí na provoz webového prohlížeče a kancelářských aplikací, stejně jako na přehrávání multimédií. Nevýhodou je menší kapacita úložiště, Windows zaberou mnohem více prostoru než Chrome OS.
V ČR se Stream 13 neprodává, koupit se ale dá HP Stream 11 za 7790 korun, tedy o skoro dva tisíce dráž než 11" chromebook. Ale pokud chcete Windows, dává docela smysl, v ceně je navíc dotykový displej.
Acer Chromebook 11
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist