Jak za pár stovek změnit ošklivý notebook nebo telefon v malé umělecké dílo? Stačí fólie s vlastním potiskem. Firma Petra Svobody, bývalého manažera HP, už několik let vyrábí "skiny" a ochranné fólie pro displeje telefonů a tabletů na pár desítkách metrů čtverečních. „Nepotřebujeme tolik místa, vyrábíme v podstatě na objednávku, takže potřebujeme jen malý sklad na materiál,“ říká majitel firmy s přibližně desetimilionovým obratem a desítkou zaměstnanců.

Zatímco fólie na displeje se prodávají po desítkách tisíc kusů ročně a koupit se dají i v prodejnách Vodafonu nebo Datartu, skiny představují v podstatě ruční výrobu na zakázku. Každý den jich firma teď před vánoci vyrobí asi 70. Ceny jsou přitom podobné cenám sériově vyráběných fólií na displeje, kolem 350 korun za standardní verzi s matnou úpravou.

Samolepky Skinzone: Jak se dělá hezký telefon jen pro vás

 

Zakázky z Číny a prodej na Amazonu

Skiny i fólie na displej prodává Skinzone nejen v Česku, ale také v zahraničí. Největší zakázka z Prahy putovala do Mexika, firma dodávala skiny na notebooky v rámci marketingové kampaně i do Číny.

Skiny a fólie na displeje prodává firma prostřednictvím Amazonu ve Francii, Španělsku, Itálii, Německu a Velké Británii. „Nejvíce nám pomohla účast v programu Amazon Vine,“ říká Svoboda. „Díky recenzím z tohoto programu se naše produkty dostávají ve výpisu výsledků vyhledávání na vyšší pozice,“ vysvětluje, jak se vyplatilo zasílat bezplatné kusy na testy.

Od šupléry k tisku

Klíčem k výrobě nejsou nadpozemské tiskárny, ale člověk s digitální šuplérou a ocelovým pravítkem. „Bez přesného zaměření a kreativity při návrhu skinu by fólie s potiskem neseděla a začala by se odlepovat,“ vysvětluje Svoboda. „Ze stejného důvodu fólie nesahá až k úplné hraně produktu, i když to umíme vyrobit, ale jen na vlastní nebezpečí zákazníka,“ dodává.

Firma sídlí v přízemí rodinného domu. Základem výroby je velkoplošná tiskárna a dva řezací plottery. Jeden slouží primárně k řezání krycích fólií displejů mobilních zařízení, u kterých je správné zaměření stejně důležité jako u ozdobných nálepek na zadní stranu přístrojů. Druhý pak vyřezává z podkladové fólie prvky jednotlivých skinů.

Nože plotterů vyřezávají i milimetrové otvory pro LED kontrolky. U skinů většinou nejde pouze o jeden kus, to je možné pouze při potisku rovné zadní strany zařízení. Většinou je vedle hlavní části také několik menších kousků, které se lepí například na boky telefonů nebo i na kloub notebooku.

Pro zákazníka je u náročnějších tvarů zařízení skin trochu puzzle. Zejména zaoblené přístroje vyžadují přesné nalepení „roztřepených“ rohů, které pak složí hladkou plochu, jako když skládáte kouli z papírové vystřihovánky. „Vytvořit tvar skinu je u některých zařízení otázka hodin a mnoha testovacích výtisků fólie, nejnáročnější byly například některé modely od HTC,“ komentoval Petr Svoboda.

Skinzone se chlubí nabídkou asi dvou tisíc zaměřených zařízení. Majitelům produktů, které v databázi nejsou, nabízí firma možnost vytvoření potisku zdarma, výměnou za zapůjčení na jeden až dva dny právě za účelem jeho změření a zanesení do databáze.

Samolepky Skinzone: Jak se dělá hezký telefon jen pro vás

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist