Společnost Skype dnes představila novou výraznou aktualizaci své služby Skype Translator. Ta dokáže dost výrazně ulehčit komunikaci mezi dvěma lidmi mluvícími odlišnou řečí, a de facto tak zbořit jazykové bariéry. Nově to Skype dokáže nejen v textovém prostředí, ale také jako tlumočník v průběhu videohovorů.

Microsoft novou funkci uvedl v rámci testování s omezenou dostupností a pouze s jedním párem jazyků - angličtinou a španělštinou. Další jazyky budou přibývat. A zatím není jisté kdy, či zda vůbec bude funkce překladu mluveného slova k dispozici i v češtině. Češtinu zatím nepodporuje ani hlasová asistentka Cortana ve Windows Phone, která míří i do stolních Windows 10.

V reálném čase nabízí Skype Translator také textový překlad napříč 40 vybranými světovými jazyky (včetně češtiny) a další postupně přibývají.

Oficiální odhalení služby Skype Translator proběhlo v květnu letošního roku a do uzavřené beta verze se dostala v první polovině listopadu. V té době ovšem nabízela jen překlad textových zpráv a nabídka podporovaných jazyků ještě nebyla tak široká jako dnes.

Služba je ale stále dostupná jen v uzavřeném beta programu, do kterého se můžete přihlásit na základě vyplnění dotazníku. Samotný klient si rozumí jen s nejnovějšími Windows 8.1 a posledními aktualizacemi Windows 10 Technical Preview.

Je pravděpodobné, že kroky Skypu nezůstanou bez odezvy konkurence. Nejznámější alternativou vůči zavedené značce je služba Google Hangouts. Ta je spojená se sociální sítí Google+ a hlavně s Androidem. Bez potřeby instalace desktopové aplikace dokáže v jednom konferenčním hovoru spojit až 10 uživatelů.

Google navíc vyvinul nejpoužívanější a podle všeho nejlepší nástroj pro automatické překlady, Google Translate. Systém od Googlu podporuje i tlumočení z hlasu na text a rozpoznávání hlasových příkazů, které funguje také v češtině. Google však propojení Translate a služby Hangouts neoznámil. Poslední novinka od týmu, který pracuje na Google Translate, slibuje automatické překlady textu snímaného fotoaparátem s využitím rozšířené reality - na displeji místo originálního textu uvidíte překlad do jazyku, kterému rozumíte.