Chytré hodinky jsou to pravé, ne nešikovné brýle s několikahodinovou výdrží. Tento názor jsem si udělal po týdnu s Google Glass ještě před tím, než se na trh dostala nová generace chytrých hodinek se systémem Android Wear. A po 14 dnech se zatím nejlepšími hodinkami tohoto typu se rád i pohádám.
Bez toho to nepůjde, protože i když pro mě nemají LG G Watch R konkurenci, vyznavači konkurenčních Moto 360 tvrdí, že G Watch R nejsou dost elegantní a že luneta kolem displeje brání pohodlnému používání. Nemají pravdu. Naopak kritika ceny se pochopit dá. Přes šest tisíc za „digitálky“ je dost. Ne příliš, ale není to pro každého.
LG G Watch R: Sportovně laděné hodinky s Androidem
Bude se líbit | Může vadit |
Skvělý kulatý displej | Speciální nabíjecí kolébka |
Solidní výdrž při aktivním užívání | Vyšší cena |
Široká podpora telefonů |
LG G Watch R je nástupce prvních hodinek tohoto výrobce, které jsme testovali v létě. G Watch byly obdélníkové a v přímém porovnání jednoznačně prohrály s hodinkami od Samsungu kvůli horšímu displeji i designu. Novinka naopak konkurenci utekla a jediným potenciálním vyzyvatelem jsou hodinky Zenwatch od Asusu, které ale mají čtverhranný displej.
Design hodinek připomíná tradiční sportovní hodinky s ocelovým tělem v černé barvě s matnou úpravou a výraznou lunetou se zvýrazněnou pozicí 00, 15, 30 a 45. Luneta ovšem, stejně jako u levnějších klasických hodinek, není otočná, je to čistě designový prvek. Přesto hraje i praktickou úlohu. Zatímco kritici říkají, že okraj kolem displeje může vadit při ovládání, podle mé zkušenosti vůbec nevadí, místo toho chrání displej hodinek. Raději nepočítám, kolikrát jsem různými hodinkami zavadil o zárubeň dveří nebo o jinou překážku – takhle máte jistotu, že to v nejhorším odnese jen luneta škrábancem.
Hodinky mají externí rozměry 6,4 × 53,6 × 9,7 mm a váží jen 63 gramů. Ve výsledku je na ruce vůbec necítíte, jsou pohodlné, stejně jako kožený pásek. Sundávat hodinky nemusíte ani do sprchy, hodinky mají certifikaci IP67, ve vodě by tak měly ponořené vydržet minimálně půl hodiny. Příjemnou drobností je použití standardního hodinářského rozměru řemínku a osiček. Pokud vám nebude vyhovovat dodávaný pásek, můžete ho snadno vyměnit za lepší.
Hodinky jsem nosil v podstatě bez přestání, nechával jsem si je na ruce i na noc. Po celou dobu jsem nenarazil na nepříjemný pocit nebo na to, že by mi hodinky překážely. Jediné, co se občas vzdálilo ideálu, je fakt, že když se opřete o ruku jako při dělání kliků, můžete nechtěně stisknout korunku a vyvolat nastavení hodinek. Po dvou týdnech používání na hodinkách není vidět žádná změna kromě "vrásek" na vnitřní straně pásku.
Nakonec je tu otázka kulatosti displeje. Osobně si stále myslím, že na „digitálky“ se více hodí čtverhranný displej. Je to vidět i na G Watch R, kdy se na kolečko vejde méně informací než na Gear Live od Samsungu. Ale nejde o takový ústupek, jak jsem se bál. Designový přínos kulatého OELD „ciferníku“ je mnohem větší.
LG G Watch R v oficiálních fotografiích
Malý počítač na zápěstí
Protože G Watch R jsou chytré hodinky, nezáleží jen na designu pouzdra nebo na faktu, že hodinky používají standardní rozměry řemínku, který tak snadno můžete vyměnit. Důležité je také to uvnitř. Základem je samozřejmě kulatý displej s úhlopříčkou 33 mm, bez „vypuštěné pneumatiky“, jakou má Moto 360. LG použilo P-OLED technologii s rozlišením 320 × 320 bodů, která umožňuje udržet displej s minimální spotřebou zapnutý i v klidovém stavu, ten je dostatečně jasný a kontrastní na přečtení času či informací i v jasném světle.
Hodinky jsou rychlé, reagují na pokyny svižněji než Moto 360 díky procesoru Snapdragon 400, který se vyskytuje v telefonech s cenou kolem pěti tisíc korun. Systém Android Wear má k dispozici 512 MB operační paměti. V hodinkách je i úložiště s kapacitou 4 GB, do kterého je možné nahrát hudbu a následně ji poslouchat i bez telefonu přes Bluetooth sluchátka spárovaná s hodinkami.
Uvnitř hodinek je také celá řada senzorů včetně snímače tepové frekvence. Chybí samostatná GPS, navigaci tak hodinky obstarávají pouze ve spolupráci s telefonem. Zato funguje bezvadně, upozornění na změnu směru vibracemi na zápěstí je diskrétní a přitom dostatečně důrazné. Stejné vibrace se osvědčily i jako spolehlivý budík, který neruší okolí, ale mě probere.
V běžném provozu s neustále zapnutým displejem vydrží hodinky bez problémů dva dny, Pokud byste je na noc vypínali nebo používali s vypnutým displejem při nečinnosti, tak zvládnou i tři dny. Nepříjemné je, že stejně jako předchozí model nebo chytré hodinky od Samsungu a Motoroly vyžadují G Watch R speciální dobíjecí kolébku. V tomto ohledu mají výhodu hodinky Smartwatch 3 s Android Wear od Sony.
Stačí (skoro každý) telefon s Androidem 4.4
Výhodou Andorid Wear je, že nejde o hodinky svázané s jednou konkrétní značkou telefonů. LG G Watch můžete používat s libovolným telefonem s Androidem 4.4 nebo 5.0. Ne se všemi telefony si ale hodinky perfektně rozumí. Na potíže jsem narazil hlavně u Lenova Vibe X2, které má jakousi systémovou bezpečnostní funkci, jež komunikaci hodinek a telefonu pravidelně kazila a bránila i synchronizaci s aplikací Fit. Naopak s LG G3 nebo Huawei Mate 7 nebyly žádné potíže, hodinky si rozuměly i s telefonem Honor 6 nebo Galaxy S5 od Samsungu, takže chyba bude spíš na straně čínského výrobce telefonu než na straně hodinek.
Android přímo v hodinkách má speciální podobu s jednoduchým ovládáním pomocí dotykových gest. Nové aktualizace trochu zvýšily hustotu informací a usnadnily přístup k často používaným funkcím. Google u hodinek, podobně jako u Google Glass, propaguje hlasové ovládání, ale to v češtině zatím moc nefunguje. Naopak docela dobře funguje diktování textu v češtině, například při odpovědi na SMS nebo e-mail.
Nejnovější verze softwaru přinesla kromě režimu „kino“ s napevno vypnutým displejem (neaktivuje se pohybem, ale pouze stiskem postranního tlačítka/korunky) a přehlednějšího ovládání základních funkcí také chybu – hodinky občas zadrhnou, ačkoliv 14 dní před aktualizací fungovaly naprosto svižně a spolehlivě.
LG G Watch R: Sportovně laděné hodinky s Androidem
LG G Watch R v oficiálních fotografiích
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist