Snaha výrobců počítačů zvýšit mizivé zisky se většinou projevuje instalací nechtěného softwaru, který zákazníka obtěžuje. Nejčastěji jde o zkušební verze antivirů či ukázky her. Lenovo ale do části svých počítačů vložilo aplikaci Superfish Visual Discovery, kterou některé antiviry označují jako malware.

Superfish na vybraných stránkách zobrazuje reklamu na základě analýzy obrázků, která láká k nákupu zboží za údajně nižší ceny, kromě toho do počítače instaluje vlastní certifikační autoritu, díky čemuž může narušit i šifrovaný datový provoz v prohlížečích Chrome a Internet Explorer, což představuje zásadní narušení bezpečnosti počítače a soukromí uživatelů.

Komunitní manažer Lenova instalaci aplikace Superfish na počítače potvrdil v diskusním fóru Lenova již v lednu. Nyní se ukázalo, že kromě nevyžádané reklamy zasahuje aplikace i do bezpečných internetových spojení, která si počítač vytváří například při komunikaci s bankou. Lenovo nyní Superfish do nových počítačů přestalo dávat, dokud Superfish program neupraví. To se však týká pouze problémů se zabezpečeným připojením. Nechtěnou reklamu chce Lenovo zákazníkům servírovat i nadále.

Jako obranu firma uvádí odmítnutí licenčních podmínek při prvním spuštění. Jistější je ale stažení aplikace SpyHunter (stahuj.centrum.cz).

Po zveřejnění problému vydala firma prohlášení, podle kterého je Superfish od konce ledna neaktivní a Lenovo tuto aplikaci už nebude instalovat na žádné své počítače. Ve vyjádření ale chybí informace o problematických certifikátech pro šifrované připojení.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist