Populární služba LastPass vydala prohlášení, v němž oznámila, že blíže neidentifikovaní útočníci získali údaje uživatelů služby. Konkrétně e-mailové adresy, nápovědy k heslům, hashovaná hesla a soli k nim. Podle dostupných informací nedošlo k úniku dalších uživatelských dat, tedy zejména ne přihlašovacích údajů k dalším službám uloženým v LastPassu.

Uživatelé služby tedy nejsou bezprostředně ohroženi, jakkoliv se jim doporučuje změnit si master heslo pro LastPass. Provozovatel služby zároveň bude po přihlášeních z nových adres nebo zařízení požadovat ověření e-mailem, pokud nemají zapnutou dvoufaktorovou autentizaci. Zároveň ji doporučuje zapnout, k této radě se tímto důrazně připojujeme.

Je nutné říct, že LastPass vzniklou situaci zvládl velice dobře. Rozhodně lépe než většina firem v podobné situaci?

Zaprvé, hesla byla dobře zabezpečena a je extrémně nepravděpodobné, že by se útočníkovi mohlo podařit heslo prolomit. Sto tisíc opakování PBKDF2-SHA256 je dostatečné zabezpečení i relativně slabých uživatelských hesel. Reálně největší nebezpečí, které uživatelům hrozí, je zvýšené množství spamu a útoky sociálním inženýrstvím.

Zadruhé, firma reagovala rychle a otevřeně. Jasně informovala o tom, jaké údaje útočníci získali a jaké nebezpečí hrozí,

Zatřetí reagovala smysluplně, způsobem řešícím problém a nejenom PR trikem. Všem účtům efektivně zavedla dvoufázovou autentizaci (e-mailem) pro přihlášení z neznámých IP adres nebo zařízení. Takže i pokud by se útočníkům podařilo snadné heslo získat, nedokážou se s ním přihlásit.

Snad jediné, co lze LastPassu vytknout, je, že si nedokázali odpustit tradiční floskuli v duchu, že bezpečnost a soukromí svých uživatelů berou velice vážně. Ale jeden nemůže chtít všechno, že ano.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist