Aktualizace systému Windows 10 budou povinné, tedy automatické a bez možnosti vypnutí. Vyplývá to z nové verze licenční úmluvy EULA, jež je součástí finálního sestavení Windows 10. Změna je navíc viditelná přímo v nastavení systému – možnost nepřijímat aktualizace nebo odložit jejich instalaci „na neurčito“ zmizela. Jako první o nové politice Microsoftu informoval web The Register.

Souhlas s povinnou instalací je součástí licenční smlouvy EULA, kterou většina uživatelů ke své škodě bezmyšlenkovitě a bez přečtení odklikne při instalaci systému. V bodu 6 Microsoft píše (přeloženo, oficiální česká verze zatím není k dispozici):

Software pravidelně kontroluje aktualizace systému a aplikací a stahuje a instaluje je za vás. Tyto aktualizace můžete získat pouze od Microsoftu nebo autorizovaných zdrojů a Microsoft může vyžadovat aktualizaci systému, aby vám tyto aktualizace mohl poskytnout. Odsouhlasením této dohody souhlasíte s přijímáním těchto druhů automatických aktualizací bez jakéhokoliv dalšího upozornění.

Výhody jsou zřejmé. Microsoft bude mít jistotu, že jsou systémy uživatelů chráněné nejnovějšími bezpečnostními záplatami, a bude moct pravidelně přidávat nové funkce. Hlavně bezpečnostní rizika jsou přitom velmi reálná – mnozí méně zkušení uživatelé přesto jakékoliv aktualizace odmítají nebo jim je rovnou vypínají administrátoři.

Problémem je, že odmítnutí aktualizace může mít dobrý důvod – například pokud nová verze způsobí nefunkčnost některé aplikace nebo ovladače. V takovém případě nabízí přinejmenším aktuální verze Windows Preview (Build 10240) možnost návratu k předchozímu sestavení.

V podstatě nulové možnosti odmítnutí a odložení aktualizace budou mít uživatelé ve verzi Home. Aby se zmiňovaným problémům vyhnuly firmy, dává jim Microsoft ve verzi Enterprise možnost instalovat pouze bezpečnostní aktualizace; vynechávat ostatní. Pokud se firmy přihlásí do programu Long Term Service Branch, budou aktualizovat jen jednou za 2–3 roky.

Volbu instalovat pouze bezpečnostní záplaty, i když omezenou jen „na několik měsíců“, nabízí i sestavení 10240 a bude zachována ve verzi Pro.

Aktualizace systému Windows 10


Největší problém, se kterým jsme se setkali v redakci my při testování nového systému, je vynucený restart, jenž po několika odloženích nejde dále oddálit ani zastavit. Ten může uživatele v nestřeženém okamžiku připravit o neuloženou práci a zdržet jej novým spouštěním systému i aplikací. Na podobné chování jsou ale zvyklí i uživatelé starších verzí.

Windows 10 se dostanou do prodeje 29. července. Na nejnovější verzi mohou zdarma upgradovat uživatelé Windows 7 a 8.1 – Microsoft jim bude nový systém postupně zpřístupňovat, pokud se zaregistrovali pomocí upozornění, jež se jim objevilo na ploše.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist