Nemohlo se to stát v horší chvíli. Ještě v půl sedmé ráno jsem z notebooku volal domů dětem. Pak jsem ho dal do tašky a za půl hodiny vybalil na úvodní přednášce šéfa Microsoftu na konferenci Build 2016. Nefungoval. Kontrolky svítily, ale displej nikoliv. Nepomohly restarty ani přepínání výstupu obrazu.

První pomoc v tu chvíli poskytl velký telefon, který jsem měl v kapse. Díky SIM od amerického T-Mobilu jsem měl přístup na rychlý internet (wi-fi je na tak velkých akcích zoufalá) a náš redakční systém mile překvapil tím, jak dobře v Androidu funguje.

Po dvou hodinách stresu přednášky skončily a nastal čas s tím něco dělat. V tiskovém centru byl dokonce koutek technické podpory, který nabízel antivirovou kontrolu, instalaci a nastavení OneDrive. To byly alespoň avizované služby. Když jsem se zeptal, jestli mají k dispozici na místě nějaké počítače, na kterých by se dalo pracovat, odpověď byla negativní. To zajímavé teprve přišlo.

Ukázalo se, že pro návštěvníky Buildu připravil Microsoft technickou podporu na vyšší úrovni. Musel jsem do dva bloky vzdáleného Microsoft Storu. Tam na mě čekal Drew, který si vzal můj notebook, zeptal se, co s ním je, a šel vyzkoušet základní postup – vyndat baterii napevno zabudovanou v notebooku a resetovat CMOS, paměťový čip, který obsahuje pokyny pro start počítače.Surface 4 Pro

Když nic z toho nepomohlo, byl během pěti minut na pultu Surface 4 Pro v základní konfiguraci, který Microsoft nabízí jako náhradní zařízení po dobu opravy. Protože nejsem ze San Francisca, dohodli jsme se místo standardního postupu na tom, že když můj notebook do pátku neopraví, dají mi ho zpět, samozřejmě výměnou za nepoškozený Surface. Papírování kolem toho bylo zdlouhavé, ale nebyl to ztracený čas, za tu dobu se Surface plně aktualizoval a já jsem zvládl nainstalovat i Office a synchronizovat svůj OneDrive.

To poslední je klíčové – díky integraci OneDrive do Windows a Officu 365 jsem i na novém stroji měl všechny svoje dokumenty včetně rozepsaného rozhovoru. I když stále platí, že ve Windows je nutné OneDrive nastavit, nefunguje tak automaticky jako Google Drive na Chromebooku, a zprovoznění nového stroje netrvá asi pět minut, ale necelou hodinu.

Výsledek je ale příjemné překvapení. Samozřejmě ještě v závislosti na tom, jestli se v MS Storu podaří můj Acer opravit, respektive jak si s reklamací poradí servisní centrum Aceru v Brně. Ale když nic jiného, mohl jsem si alespoň zadarmo vyzkoušet v plném nasazení Surface 4 Pro, který se v Česku neprodává.

Jestli si říkáte, proč tenhle článek vznikl, tak hlavně proto, aby ukázal na příkladu, jak důležité je zálohovat data a zálohovat je do cloudu, ať už je od Googlu, Applu nebo Microsoftu. A také proto, že kvalitní služby zákazníkům si zaslouží pochalu, ať už jde o americký T-Mobile, který mi peníze omylem poslané na špatné číslo obratem přes Twitter přiřadil ke správné SIM, nebo o Microsoft Store a jeho obdobu Genius baru od Applu.

surface 4 pro HN

Cestu redaktora HN na Build 2016 hradí Microsoft.