Japonské kapesní příšerky vám už možná lezou krkem. Pokémoni vzali útokem nejen telefony milionů hráčů, ale také média, od herních magazínů přes bulvární deníky až po veřejnoprávní televizní stanice. A po týdnu čekání se největší mobilní hit letošního léta oficiálně dostal i k českým hráčům.

Start aplikace v Česku, a vlastně všude na světě, je však kostrbatý. Obrovský zájem hráčů způsobuje nedostupnost serverů, problémy při chytání pokémonů a frustraci lidí, kteří chtějí hru vyzkoušet, ale nemohou. Než se společnosti Niantic, která hru vyvíjí, podaří největší problémy odstranit, máte akorát čas na zvládnutí základní herní taktiky. Smutnou pravdou o Pokémon Go totiž je, že hráče zrovna nevodí za ručičku.

1) Hrajte vlastním stylem

Pokémon Go má dvě hlavní složky. Tou první je sbírání 151 druhů pokémonů (než vývojáři přidají další), druhou pak boje v arénách (gymech). První část apeluje na sběratelskou vášeň, kterou dobře znají rodiče šesti-, osmiletých dětí. Sběratelské karty, známky, nakonec i karetní hry jako Heartstone nebo Gwint apelují na snahu získat co nejvzácnější exempláře. Vlastně ani nemusíte pokémony znát ze seriálů nebo her pro konzole od Nintenda. Pokémoni jsou roztomilí a nalezení nového druhu je vždy příjemné.

Sbírat pokémony můžete cíleně a intenzivně, ale můžete to brát také mnohem klidněji a jen na procházce nebo cestě do práce zapnout aplikaci a nechat se překvapit tím, co se vám připlete do cesty. Je to jen na vás. Ale může se stát, že do práce budete vstávat o hodinu dříve, abyste se mohli pořádně projít, nebo že budete svého psa venčit jako nikdy v životě. A třeba už za první týden shodíte kilo dvě.

Pokud chcete najít v Pokémon Go něco více, budete se soustřeďovat na boj v arénách. Ten proti sobě staví tři týmy, které se liší pouze barvou. Většina osazenstva newsroomu Economie je v modrém týmu, stejně populární je červený, nejméně členů má zatím žlutý tým. V arénách může bojovat hráč po dosažení páté úrovně, ale na reálné zapojení zapomeňte, dokud nedosáhnete alespoň 15. úrovně, jinak budete zbytečně utrácet léčebné lektvary, protože vaši pokémoni budou příliš slabí.

2) Získejte Pikachua hned

Pokémon Go nabízí hráčům možnost získat prvního pokémona okamžitě po registraci herního účtu. Díky inspiraci televizním seriálem vám nabídne jednoho ze tří "startovních" pokémonů Squirtla, Bulbasaura nebo Charmandera. Pokud ale čtyřikrát odejdete s aktivní aplikací a nechytnete ani jednoho ze startovních pokémonů, objeví se ve vaší blízkosti žlutý Pikachu. Bude slaboučký, ale Pikachu je maskot celé značky Pokémon, tak proč s ním nezahájit sbírku. Pokud jste už hrát začali, můžete Pikachua najít kolem sebe nebo se vám může vylíhnout z vajíčka, nebojte se ničeho.

3) Dívejte se kolem sebe

Jednou z nejlepších vlastností hry Pokémon Go je fakt, že vás láká k tomu, abyste vyrazili z domova. A nejen to – hra vás bude navádět k tomu, abyste navštěvovali zajímavá místa. Předměty potřebné k chytání pokémonů totiž najdete v takzvaných pokéstopech, bez kterých to v podstatě nejde.

Návštěva pokéstopu vám vždy dá vedle pokéballů na lov pokémonů také 50 či 100 bodů zkušenosti (každých pět minut), ale kromě toho Pokéstopy obsahují fotografie daného místa a jeho popis. Často jde o pár slov, někdy ale najdete i zajímavé informace. Ale hlavně často objevíte věci, o kterých jste vůbec netušili, že kolem nich několik let chodíte. Mohou to být pomníky, domovní znamení, pamětní cedule… 

4) Nebuďte netrpěliví

Aplikace při dosažení některých úrovní odmění hráče speciálními předměty, které je jinak nutné kupovat za reálné peníze. Jde o Lucky Eggs, Incense a Lure moduly. Všechny slouží k urychlení postupu hrou. Lucky Eggs zvyšují zisk zkušenosti na dvojnásobek, Incense láká pokémony k vám, ať jste, kde jste, a získáte tak čtyři nebo pět pokémonů "navíc". Lure moduly pak působí také půl hodiny, ale na rozdíl od Incense lákají pokémony na konkrétní místo (k pokéstopu, do nějž jste modul vložili) a tyto pokémony mohou chytat všichni hráči v okolí. Ideální je všechny tři předměty zkombinovat, abyste ze dvojnásobného zisku zkušenosti vytěžili co nejvíce.

Velké zisky zkušenosti nabízí také evoluce pokémonů. Pokud získáte více kusů stejného druhu, můžete je vyměnit za "bonbony" potřebné k evoluci pokémonů. Pokud pak provedete evoluci s aktivním šťastným vajíčkem, získáte najednou obrovské množství zkušenosti. Aktivaci všech těchto předmětů a činností byste ale měli odložit až na dobu, kdy vaše herní postava bude na vyšších levelech, klidně na úrovni 15 a vyšší. Do té doby je totiž přechod na vyšší úroveň rychlý, pak se ale zpomalí.

Trpělivost se vyplácí nejen s evolucí, ale také s druhým způsobem vylepšování pokémonů, který hra označuje jako Power-Up. Tato akce, která také vyžaduje pokémoní bonbony, trvale zvýší útočnou sílu pokémonů a jejich výdrž (HP). Protože se vám ale s postupující úrovní budou objevovat silnější pokémoni, je zbytečné vylepšovat ty slabé.

5) Pokud můžete, nehrajte sami

Pokémon Go je v podstatě masivní on-line hra. Sbírat pokémony můžete samozřejmě sami, sami můžete i bojovat v arénách, ale nebudete efektivní a nebude vás to tolik bavit. Už samotné sbírání pokémonů je příjemnější ve dvou; v pauzách, než na pokémony narazíte, si budete mít s kým povídat. Pokud budete hrát s partnerem nebo se svými dětmi, je to naprosto ideální.

Bez přátel se pak neobejdete v bojové části hry. K ovládnutí arény obsazené silnými soupeři je totiž potřeba opakovaně vyhrávat bitvy a to jde ve více lidech výrazně rychleji. Ještě důležitější je spolupráce více lidí nutná po obsazení arény a budování její reputace, která pak umožní umístit do arény více pokémonů, kteří ji brání proti soupeřům. Pokud sami dobudete arénu a necháte tam svého nejsilnějšího, ale pouze jednoho pokémona, dlouho tam nevydrží. Už proto, že útočníci mohou k jeho poražení použít hned šest vlastních pokémonů.

6) Hodně choďte

Pokémony můžete získat tím, že je objevíte někde vedle sebe. Můžete je ale také nechat vylíhnout z vajíčka, která najdete v některých pokéstopech. U vajíčka máte velkou pravděpodobnost, že získáte vzácnější pokémony, navíc s velkým množstvím bonbonů potřebných pro jejich evoluci. Vylíhnutí vajíčka probíhá jeho vložením do inkubátoru (základní inkubátor pojme jedno vajíčko a má neomezený počet použití), následně stačí chodit nebo jezdit na koloběžce. Hra sleduje pohyb telefonu podle GPS i podle "otřesů" senzorů v telefonu. Proto nefunguje například jízda autem (může fungovat, pokud jedete pomaleji než asi 20 kilometrů v hodině). Pokémony můžete klidně brát jako velmi herně pojatou fitness aplikaci, protože hra sleduje celkový počet kilometrů, které jste s ní nachodili. A po překonání určitých milníků dostanete dokonce virtuální medaili.

Praktické tipy navíc

  • Aby aplikace fungovala, musí být aktivní, se zapnutým displejem telefonu, pozor na to. 
  • Občas aplikaci restartujte, aktuálně není spojení se servery stoprocentní, ale aplikace vám nedá najevo, že je něco špatně. 
  • Největší šanci, že aplikace bude fungovat, máte v době, kdy hraje méně lidí, tedy brzy ráno, nebo naopak v noci. V noci byste ale neměli chodit na opuštěná místa, rozhodně ne sami. 
  • Chycení pokémonů je snazší, když ve hře vypnete režim rozšířené reality, ale pak to není taková zábava, jako když telefonem hledáte virtuální monstrum kolem sebe.
  • Nejvíce pokémonů je v místech, kde je nejvíce lidí s mobilními telefony (Niantic použil pro rozmístění pokémonů data o využívání mobilních sítí). To bohužel znamená, že na vesnicích nebo přímo v přírodě jsou zatím pokémoni vzácní, zato v městských parcích nebo na zastávkách autobusu či na nádražích jich je spousta. 
  • Noste s sebou powerbanku – kvůli nutnosti mít stále zapnutý displej a používat GPS spotřebovává Pokémon Go spoustu energie. 
  • Pokud někde najdete pokémony a chytíte je, vraťte se za necelou hodinu. Pokémoni se aktuálně objevují vždy na stejných místech, jednou za hodinu a na místě zůstanou viditelní 15 minut. 
  • Na obtížněji chytitelné pokémony (mají kolem sebe oranžový nebo červený kroužek) používejte lepší pokébally (greatball) a pokémony uklidněte malinou (razz berry). Malina účinkuje pouze do prvního úspěšného hodu; pokud pokémon z pokéballu unikne, chce to před dalším hodem použít další malinu. 
  • Lure moduly používejte, když jste s kamarády, v ideálním případě vám to oplatí. 
  • Ostatní hráče poznáte podle vytaženého telefonu, nejčastěji s napájecím kabelem vedoucím do kapsy nebo do tašky/batohu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist