Huawei poslouchá. Když jsem testoval poslední telefon levnější značky Honor, stěžoval jsem si na zastaralý design a výbavu, která nedokáže překvapit. Dnes ale Honor oficiálně uvedl do Evropy telefon Honor 8, jeden z nejhezčích a nejlépe vybavených telefonů na trhu. V podstatě jde o hezčí verzi Huawei P9, včetně dvojitého fotoaparátu, a s překvapením navíc.

Největší rozdíl ve srovnání s Huawei P9 spočívá ve vnitřní výbavě. Zatímco v Česku se prodává P9 se 3 GB operační paměti, pod značkou Honor se dočkáme verze s větší kapacitou a to je v běžném provozu výrazně větší přínos, než by se mohlo zdát. Rozdíl je samozřejmě také v ceně – novinka pod značkou Honor bude stát 11 tisíc korun. Předobjednat lze nový telefon už nyní, reálné dodávky začnou 2. září.

První pohled na Honor 8, elegantní a dobře vybavený telefon s Androidem

 

Krasavec ze skla a hliníku

Honor 8 zaujme už na první pohled, zejména tmavě modrá varianta vypadá lákavě už na fotografiích a naživo je ještě pohlednější i díky tomu, jak se barva mění vlivem světla. Hezký je i Huawei P9, ale Honor je odvážnější – použil na obě strany zařízení sklo podobně jako kdysi Apple u iPhonu 4 nebo aktuálně Samsung u modelů Galaxy S6 a S7. Proti Samsungu má Honor hliníkový rámeček kolem telefonu barevný, ve stejném odstínu, jaký má sklo kolem, a výsledek vypadá fenomenálně. Zároveň je ale celoskleněný telefon magnet na otisky prstů.

Ostatně čtečka otisků prstů nechybí, je pro Huawei/Honor tradičně umístěná na zádech telefonu, a tentokrát přichází s drobným překvapením. Telefon klasicky probudíte a odemknete už letmým dotykem, ale čtečka funguje i jako tlačítko, kterému lze přiřadit tři různé funkce, například spuštění nahrávání hovoru, pořízení snímku obrazovky nebo spuštění libovolné aplikace.

Telefon je poměrně kompaktní, určujícím parametrem je velikost displeje 5,2“. Proti Samsungu má Honor vyšší „bradu“ pod obrazovkou, ale rámečky po stranách displeje jsou příkladně tenké. Kvalita displeje působí velmi dobrým dojmem, má na LCD panel vynikající kontrast a velké možnosti nastavení barevného podání.

Mezi Huawei P9 a Mate 8

Vnitřní výbava telefonu je zajímavá. V zásadním ohledu, kapacitě operační paměti, jde zatím o nejlepší telefon koncernu Huawei. Čtyři gigabajty RAM jsou pro Android skoro požehnání, s velkým vlivem na plynulost systému. Proti modelu Huawei P9 má Honor 8 slabší procesor, Kirin 950, který najdeme i v obřím Matu 8 od Huawei. Slabší čipová sada v tomto případě znamená zejména menší herní výkon, grafické jádro má citelně menší výkon, ale není to tak, že byste si nezahráli. Jen v nejnáročnějších hrách nebudete mít k dispozici tak pěknou grafiku jako na telefonech se Snapdragon 820. Pozitivně působí i výsledek v testu Antutu Benchmark – 90 tisíc bodů je velmi slušný výsledek.

Huawei bude prodávat dva modely, které se liší pouze kapacitou vnitřního úložiště. V základu za 11 tisíc korun je 32 GB prostoru, vyšší model ve zlaté barvě, o tisíc korun dražší, nabídne 64GB úložiště. V obou případech lze prostor pro data rozšířit o paměťovou kartu. To ale jen v případě, že do telefonu vložíte pouze jednu telefonní kartu. Pozice pro microSD kartu je totiž sdílená s pozicí pro druhou telefonní kartu.

Dvojitý fotoaparát bez Leicy

Honor 8 zaujme zezadu dvojicí čoček fotoaparátu. Jde o podobný systém, který nás zaujal u modelu Huawei P9, ale výbava není stejná – chybí optická stabilizace obrazu a chybí také čistě černobílý režim, který na P9 nabízí fantastické snímky se spoustou detailů. První snímky ukazují, že telefon fotí nadstandardně, ale nejspíše zůstane za iPhonem 6S Plus a Galaxy S7. Navíc Huawei ani po dvou letech kritiky do ovládací aplikace nezačlenil možnost automatické aktivace HDR režimu, což je velká škoda.

Během seznámení s Honorem 8 fungoval telefon výborně, přestože už v sobě měl asi 40 aplikací, což je dobrá známka. Jedinou neznámou zůstává výdrž baterie, která u Huawei/Honor v posledním roce není, co bývala. Pokud lze soudit podle modelu Huawei P9, zvládne telefon celý den aktivního používání, ale ne s nějak velkou rezervou. Dobrou zprávou přitom je, že telefon podporuje rychlé nabíjení, ale zároveň je tu zpráva horší – telefon má stejně jako Huawei P9 nový konektor USB Type-C, takže budete trochu obtížněji hledat náhradní nabíječku, pokud vám energie dojde jinde než doma.

Software stále stejný

 O softwarové výbavě Honoru 8 zatím není moc co velkého psát. Systém vypadá a funguje v podstatě stejně jako na ostatních telefonech Huawei/Honor. Aktuální firmware hlásí Android 6.0, bezpečnostní aktualizace z 1. června (Google již vydal dvě další) a nadstavba EMUI je ve verzi 4.1. Je možné, že finální prodejní kousky nabídnou novější verzi softwaru, ale zcela určitě ne nový Android 7, na ten Huawei nechává své uživatele čekat déle než nejbližší konkurence. Faktem ale je, že Huawei telefony aktualizuje a nově slíbil softwarovou podporu po dobu dvou let, která se týká i modelu Honor 8. Firma už slíbila i aktualizaci na Android 7, ale bez uvedení termínu. A pokud by vám nevyhovovalo prostředí připomínající iOS, lze jej změnit instalací jiného launcheru, jako je náš oblíbený Nova Launcher nebo originální Google Now Launcher přímo od Googlu.

Ve výsledku vypadá Honor 8 velmi sympaticky. Za jedenáct tisíc korun dostanete telefon, který skvěle vypadá, má vysoký výkon, podporuje dualSIM a podle všeho i velmi slušně fotí. Jeho konkurencí tak bude méně výkonný Alcatel Idol 4S s hezčím displejem, ale polovičním výkonem, One Plus 3 a také loňská Galaxy S6, které ale chybí dualSIM i podpora paměťových karet.

První pohled na Honor 8, elegantní a dobře vybavený telefon s Androidem