Apple dnes znovu ukazuje, v čem má největší výhodu proti Googlu. Díky přímé kontrole nad svým systémem i hardwarem dnes zveřejnil aktualizaci operačních systémů pro stovky milionů uživatelů. Nový iOS, watchOS a tvOS uvolnil všem zájemcům najednou a iOS si mohou stáhnout i majitelé několik let starých zařízení.

Apple zároveň dodržel tradici posledních let, první zájemci o aktualizaci se totiž v mnoha případech setkali s problémem, který jejich telefon nebo tablet vyřadil z provozu. Mrtvá iOS zařízení lze oživit připojením k počítači s aplikací iTunes a obnovením systému, který doprovází ztráta dat. Apple již tento kritický problém odstranil.

Nový operační systém uživatelům přináší desítky změn, některé z nich ale pro české uživatele nebudou dostupné. Jde hlavně o hlasovou asistentku Siri, která se dočkala nových schopností včetně jedné zásadní – hlasové ovládání budou moci využít i tvůrci aplikací.

iOS upravuje také ovládání systému – mění se zamykací obrazovka, na které lze pracovat s notifikacemi a posunem do stran můžete spustit fotoaparát nebo nabídku miniaplikací s aktuálními informacemi. Ovládací panel, který se „vytahuje“ ze spodního kraje obrazovky, se také rozrostl. Základní nastavení ukazuje přímo, další možnosti se zobrazí po posunu do stran. Apple také ještě více integroval funkci 3D touch dostupnou pro loňské iPhony (ne pro iPhone SE) a nové modely 7 a 7 Plus.

S novými operačními systémy nabídne Apple mnohem užší spojení mezi svými telefony a počítači a hodinkami – například se pomocí hodinek bude možné přihlásit k počítači bez zadávání hesla. Samozřejmostí je pro Apple přesun souborů mezi telefony a počítači nebo možnost odesílat z počítače zprávy iMessage.

Výraznou novinkou je schopnost iPhonu zobrazit notifikace na zamčené obrazovce, když jej uživatel vezme do ruky. Stejnou funkci nabízí již nějakou dobu telefony Motorola nebo Nexus, pro Apple jde o příjemnou novinku a další příklad oboustranného sbližování funkční nabídky iOS a Androidu.

Apple se soustředil také na aplikaci pro posílání zpráv iMessage. Nabízí v ní nové emotikony a možnost koupit si nebo stáhnout samolepky, včetně animovaných obrázků. Vylepšení se dočkaly kritizované aplikace Photos a Apple Music. Photos se správou fotografií přibližují systému Google Photos – automaticky vytvářejí alba a umí vyhledávat fotografie podle místa nebo jejich obsahu, ale vše lokálně. Na rozdíl od Googlu ovšem Apple nezvýšil prostor pro obrázky ukládané ve službě iCloud.

Vylepšení se dočkaly také mapy, které byly před čtyřmi lety terčem posměchu kvůli zásadním nedostatkům, včetně přestěhovaného Pražského hradu. V aktuální verzi už nabízejí většinu funkcí Google Map, ale stále je velký rozdíl v šíři a kvalitě nabízených dat mezi USA a zbytkem světa.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist