Milujete Ferrari? Toužíte po monster trucku? Rozzáří se vám oči, když vidíte zachovalý Dodge Charger nebo Alfu Romeo? Nebo jen chcete pořádně protáhnout pěkně vytuněný Ford Focus, celý v matně černém laku? Tak to jste na správném místě. Festival Horizon 2016 nabízí tohle všechno, a bez nutnosti stavět vedle paneláku parkovací dům.

Samozřejmě, splnit si klukovské sny si ve Forze můžete jen virtuálně, ale zato s vědomím, že se nemusíte bát, abyste nové auto nepoškrábali nebo aby vás někdo nenabořil. S Lamborghini Centenario nebo Ferrari LaFerrari můžete klidně vjet do lesa mezi stromy nebo do řeky, a nějak se odtamtud vyhrabete bez toho, abyste urvali půlku kapotáže a neovladatelný stroj omotali o strom. Skákání po dunách v australské buši si samozřejmě lépe užijete v buginách nebo monstertrucku, ale nikdo vás nebude nutit opustit kokpit supersportu. Jen pozor, v Austrálii se jezdí vlevo.

Forza Horizon 3 na Xboxu on i PC s Windows

To, jak rozdílné zážitky dokáží auta ve Forze Horizon nabídnout, ukazuje už prvních pár minut hraní, ve kterém vystřídáte Lamborghini Centenario na dálnici, závodní Monster Energy Trophy Truck s číslem 97 na polní cestě a buginu v pralese. Extravagantní úvod odpovídá stylu celé série Forza Horizon, festivalu pro milovníky hudby a automobilů.

Koncept, který před pěti lety překvapil hráče a před dvěma lety nabídl jednu z nejlepších „startovních“ her pro Xbox One, se nyní změnil. Zatímco dříve byl hráč jeden z mnoha závodníků, kteří chtěli dosáhnout na titul mistra festivalového klání, nyní je z vás vrchní velitel. Nebo velitelka, pokud si jako svoje herní alter ego vyberete dívčí postavu.

Nové pojetí hry znamená, že na vás čeká mnohem méně omezení. V podstatě každý závod a aktivitu ve hře si můžete upravit po svém. Hra vám samozřejmě nabídne rozmanitost, aby dala vyniknout co největšímu počtu aut ve hře, ale jinak máte ruce volné.

Na pevně stanovená pravidla a vozy narazíte jen u plnění „seznamu přání“ a při předváděcích jízdách pro fanoušky, ve kterých se auta utkávají s nerovnými protivníky. Už úplně první „showcase“ před pěti lety nastavila správný směr, když jste ve Fordu Mustang jeli proti slavné stíhačce P-51 Mustang kolem kaňonu Red Rock v Coloradu.

Vedle klasických závodů se do hry vracejí i PR aktivity, nebo spíše podívaná pro fanoušky festivalu, kterých potřebujete získat co nejvíce. Fanouškům se líbí skoky z nebezpečných míst, soutěže ve smykování, rychlá jízda na hraně a nakonec i ilegální noční závody za plného provozu. Velké množství fanoušků ale získáte i za účast v klasických závodech, takže pokud se vám „PR akce“ hnusí, nemusíte se jich účastnit.

Zábava s ovladačem, šílenství s volantem

Mezi nejlákavější aspekty Forzy Horizon patří její přístupnost. Díky širokým možnostem nastavení si zahraje kdokoliv, kdo v ruce udrží ovladač nebo volant. Forza Horizon 3 není automobilový simulátor, ale primárně zábavná hra. Se všemi zapnutými asistenčními prvky tak může hrát a vítězit v závodech i dítě. Standardní nastavení představuje příjemný kompromis mezi zábavou a simulací, ale v režimu simulace už i Forza představuje solidní výzvu pro zkušené řidiče. Mezi jednotlivými vozy jsou obrovské rozdíly, zadokolky a předokolky jsou úplně jiný svět, auta s pohonem všech kol jsou spása špatného řidiče, a jakmile si užijete maximální rychlost 440 km/h v Koenigsegg One, budou vám obyčejná Ferarri připadat jako šneci.

Zejména ve spojení s volantem a pohledem z kokpitu nadchne Forza i náročnější hráče. Když ale uděláte chybu (a to uděláte), můžete se vrátit o pár sekund v čase zpět a zkusit to znovu a lépe. S volantem je hraní opravdu náročnější, zvláště když nemáte řidičák, ale pocit spojení se hrou je mnohem silnější a stojí za to. Samozřejmě to chce volant s funkcí force feedback. My spolu s Forzou testujeme Thrustmaster TMX, který se dá koupit už za čtyři tisíce korun a funguje i na počítači.

Nakonec, i když je Forza Horizon 3 primárně zábavná závodní hra, díky bohatým možnostem nastavení z ní můžete udělat opravdový simulátor včetně možnosti vůz trvale poškodit. A závodit s rozbitou převodovkou nebo prasklou pneumatikou není žádná sranda, s volantem nebo bez něj. 

Auta, veteráni i sci-fi na jednom místě

Auta ve Forze Horizon získáváte buď jako odměnu za dosažení určitých milníků, jako je rozšíření festivalu, nebo za dosažení nové úrovně řidičského umění. Nebo si je kupujete za kredity získané závoděním. Do hry se vrátila také aukční síň, ve které můžete prodat auta, která jste si koupili nebo vyhráli, ale nechcete s nimi jezdit. Celkem je ve hře asi 450 vozů včetně vozítka Warthog z herní série Halo, takže je pravděpodobné, že ve všech jezdit nebudete.

V aukcích lze vydražit i nejvzácnější vozy z celé hry, vozy s označením Horizon Editon, které kromě perfektně vyladěných vlastností nabízejí také bonusy v podobě většího zisku peněz nebo zkušeností či bodů v soutěžích založených na zručnosti; třeba při smykování, což se nám méně šikovným hodí. Standardně se dá přijít k takovým autům velkou náhodou, jako odměna za dosažení nového levelu. Tech je ve hře 150, takže šanci zatočit si kolem štěstí a vyhrát jinak nedosažitelné auto budete mít dost.

Nedílnou součástí Forzy je možnost automobily upravovat. Můžete měnit výkon vozu úpravou motoru, stabilitu řízení i další prvky. Před každým závodem pak můžete nastavit i jemné detaily vnitřního fungování vozu, ze kterých se laikovi motá hlava. Samozřejmostí je také možnost měnit barvy, vytvořit vlastní potisky a samolepky nebo si stáhnout design aut vytvořený někým z ostatních hráčů.

Forza Horizon 3 letos přidává také koncept „upgrade heroes“ – vybraných automobilů, které můžete výrazně proměnit označením celého kompletu vylepšení. Ze sériového stroje se tak může stát třeba rally speciál s věncem světel na přední kapotě a s odpovídajícím zvýšením výkonu.

Nechybí ani populární hledání opuštěných veteránů ve stodolách po celé herní Austrálii. Některé nalezené kousky stojí skutečně za to, jen prozradit je nesmíme – radost z nových vozů by si měli hráči užít bez spoilerů. Prozradit ale můžeme, co ve hře nenajdete: Už tradičně chybí škodovky. Boleslavská automobilka údajně nestojí o prezentaci svých vozů ve hrách, což je z našeho pohledu samozřejmě škoda. Ale to není vše, letos alespoň v základní verzi chybí také automobily Volkswagen a Porsche, i když Porsche možná přibude stejně jako u předchozího dílu ve formě přídavného balíčku.

Stejná zábava na Xboxu i na PC

Forza Horizon 3 přináší proti předchozím ročníkům spoustu změn, třeba možnost hrát i „příběhovou“ část hry online v coopu až se třemi kamarády. Největší změnou ale je, že je Forza Horizon 3 dostupná i na osobní počítače s Windows 10. Ne v omezené podobě jako Forza 6 Apex, ale kompletní a s možností hrát online napříč platformami. Stejně tak se synchronizuje postup hrou mezi PC a Xboxem.

Na Xboxu One S je možné hrát na 4K televizích s HDR režimem, který hře dodává větší dynamiku obrazu, více detailů a ve spojení s upscalingem nabízí fantastickou grafickou podívanou. Zvláště ve spojení s 55" OLED obrazovkou. I na Xboxu jsou ale vidět takové detaily, jako třeba chybějící SPZ, která vám uletěla po nezvládnutém smyku. Stejně tak před sebou můžete tlačit kusy dřeva z poražených keřů. To, že jízda mimo silnice změní vzhled naleštěného laku ani nemluvě. Jedinou chybkou je fakt, že ve hře nenarazíte na klokana. Jsou vidět na značkách, v animacích při načítání závodů, ale v buši je nezahlédnete.

Na PC ale hra může vypadat ještě lépe a hlavně může běžet ve vyšší snímkové frekvenci. Dosáhnout 60 snímků za sekundu, tedy dvojnásobku toho, co zvládne Xbox, není tak těžké, jde to i na „normálních“ grafických kartách. Na počítači Alza Gamebox Neo s GeForce 1070 je možné hrát s vysokými detaily v 60 snímcích za sekundu i v rozlišení 2560 × 1440 px, na 1080 pak můžete hrát v nativním 4K, a pokud máte kvalitní herní monitor, můžete se dostat i na 140 snímků za sekundu, samozřejmě v nižším rozlišení.

Fantastická grafika na PC má ale i stinnou stránku, alespoň prozatím. Zatímco na Xboxu je hra v podstatě  bez technických chyb (až na doskakování hezčí grafiky kvůli omezenému výkonu), na PC jsou aktuálně problémy už se spuštěním hry. Problém se skrývá u mikrofonů ve Windows 10. Hra po nastavení detailů začne nahrávat data a spadne. Když ale vypnete v nastavení Windows nahrávací zařízení, problémy zmizí a při samotném hraní pak narazíte maximálně na občasný pokles snímkovací frekvence.

Technickou dokonalost dotváří vynikající zvuk motorů, kolizí i herní rádia, která nabízejí různé žánry a nově také možnost poslouchat vlastní hudbu nebo libovolnou hudbu ze služby Microsoft Groove, což je obdoba Spotify. Hra nabízí bezplatné vyzkoušení služby na 14 dní bez nutnosti zadávat platební kartu, bez rizika, že po skončení automaticky začnete platit. Navíc lze přes Groove přehrávat vlastní hudbu, stačí ji nahrát do online služby OneDrive – jen si musíte nejprve v aplikaci Groove vytvořit playlisty, které pak vyberete ve hře.

Majitelé PC možná budou prskat také nad vysokou cenou, která je skoro na dvojnásobku obvyklé ceny počítačových her. Ale pokud si hru koupíte, můžete ji hrát na PC i na Xboxu (ne současně), a navíc, u Forzy Horizon 3 je jisté, že ji vydržíte hrát stovky hodin, zvláště pokud vás baví online závodění – i bez něj mám ale u Forzy Horizon 2 asi 200 hodin za volantem. V nejhorším stačí počkat, až budou na Xboxu nebo na Windows Store výprodeje, třeba na „černý pátek“. 

Na druhou stranu, pokud lze Forze Horizon 3 něco vyčítat, tak je to relativně krátká cesta k velkému finále. Poslední showcase zvládnete za nějakých 15 hodin soustředěného závodění, na poslední vylepšení všech čtyř festivalových míst  pak stačí možná 20, 25 hodin hraní. U předchozích verzí byla cesta k titulu šampióna festivalu citelně delší. 

 

Forza Horizon 3 na Xboxu on i PC s Windows

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist