"Mám to vyzkoušet, je to cool?" Na tuto otázku kolegy z redakce je jen jedna správná odpověď: "Vyzkoušej to, je to cool." Reálná konverzace o novém prohlížeči vystihuje Operu Neon vcelku přesně. Neon je zajímavý koncept práce s webem, který boří zavedené konvence, i když nepřináší žádnou velkou revoluci.

Neon je hezký, zábavný, trochu rozmařilý, ale hlavně funkční prohlížeč, který staví na stejném jádru jako standardní Opera nebo Chrome od Googlu. Když Neon spustíte poprvé, uvidíte vlastně pozadí plochy svého počítače, pár bublin doporučených webů a nenápadný adresní a vyhledávací řádek.

Zadání webové adresy otevře s plynulou animací okno prohlížeče a na pravé straně ukáže miniaturu otevřeného webu v kulaté bublině. Bubliny ze všeho nejvíce připomínají "hlavy" z Facebook Messengeru. Automaticky se řadí na levou stranu okna aplikace a přeskupují se podle toho, jak často je používáte.

Otevření další záložky můžete provést tradiční klávesovou zkratkou Ctrl+T nebo kliknutím na malé plus v levém horním rohu, kde se skrývají další ovládací prvky. Naopak tlačítko zavření otevřené stránky budete zprvu hledat marně – stránky se zavírají kliknutím na malý křížek u bubliny.

Multimédia snadno na dosah

Hned dva hlavní ovládací prvky na pravé straně obrazovky nabízejí netradiční práci s multimédii. Za trojúhelníkem "play" se skrývá funkce známá z normální Opery – možnost pustit video z webu v samostatném okně, které překryje libovolné aplikace. Můžete tak mít puštěné YouTube nebo DVTV v malém okně třeba při prohlížení webu nebo při psaní ve Wordu. Stejně jako v Opeře ale tato funkce nefunguje u Netflixu.

Novinkou je integrovaný systém snímků obrazovky a jejich fotogalerie, ze které je snadné vložit uložený výřez webové stránky do jiné webové aplikace, třeba do Hangouts nebo Facebook Messengeru.

Opera NeonOpera Neon

Vkládání obsahu do jiných webových stránek Opera Neon také zjednodušuje. Možná nejužitečnější vlastností nového prohlížeče je možnost v rámci jednoho okna prohlížeče zobrazit najednou dvě webové stránky a upravit, jakou část obrazovky zabírají. Je to jednodušší než využít dvě samostatná okna prohlížeče a systém práce s okny ve Windows. Jednoduše otevřete jednu stránku a potom potáhnete miniaturu druhé webové stránky směrem doprostřed obrazovky.

Opera Neon

Opera nezapomněla ani na soukromý režim, který otevře nové okno aplikace s jiným pozadím (s neonovým nápisem Inkognito) a malým černobílým ninjou vlevo dole.

 

Opera Neon

Novinek vlastně není tolik, ale jsou povedené, zajímavé a vypadají sexy. Kdyby něco podobného dokázal Microsoft u prohlížeče Edge, možná by jej lidé používali častěji než jen ke stažení Chromu po instalaci Windows.

Samozřejmě že náročným uživatelům budou chybět nějaké funkce, speciálně AdBlock nebo možnost používat doplňky. Jejich přidání ale Opera nevylučuje, jen v rané fázi ukazuje, jak může vypadat budoucnost webu.

Operu Neon si můžete vyzkoušet ve Windows nebo MacOS už nyní.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist