Můj první počítač byla Amiga500. V době, kdy většina lidí znala maximálně 386ky, to byl zázrak. Místo DOSu plně grafický systém AmigaOS, místo "pípátka" PC speaker zvukovou kartu se stereo zvukem a hry jako z maringotek s automaty. Nyní Amiga znovu ožívá v luxusní formě pro nadšence a nostalgické fanoušky.

Nejvýkonnější tradiční Amiga měla procesor s taktem 25MHz a maximálně 18 MB operační paměti, a moje Amiga 500 měla procesor Motorola 68000 s taktem 7.16 Mhz a 512 kB paměti. Novinka používá procesor typu PowerPC s taktem 2 GHz a v základu má 4 GB RAM s tím, že zvládne šestnáctinásobek. Ve výbavě je také moderní grafická karta od AMD a vedle pevného disku lze AmiguOne X5000 koupit i s SSD úložištěm.

Počítač s obdobnou výbavou, ale s procesory Intel a Windows 10 by stál nějakých 20 tisíc korun, AmigaOne ale přijde na více než dvojnásobek. Důvodem není miniaturizace a výroba malé a hezké skříně, která by připomínala originál. Nová Amiga má bohužel podobu obyčejného PC. Důvod vysoké ceny je v nákladech na vývoj. AmigaOS totiž běží na na míru vyvinuté základní desce s procesorem. Vývoj takové desky přijde asi na milion dolarů, které výrobce musí vydělat zpátky.

AmigaOne X5000

Pro fanoušky Amigy není lákadlem samotná výbava a výkon tisícinásobně vyšší než u klasických strojů, ale možnost používat operační systém AmigaOS. Ten se i po dvaceti letech vyvíjí. I původní Amigy se díky podpoře fanoušků dočkaly například možnosti připojení na internet. Aktuální systém ve verzi 4.1 se ale změnil natolik, že tradiční aplikace pro Amigu se spouštějí v režimu emulace. Podobně jako to dělal Apple při přechodu z platformy PowerPC na Intel.

Na novém systému stále fungují staré aplikace, ale i nové, včetně moderních prohlížečů založených na stejném jádru jako Chrome nebo Safari. Díky tomu lze i počítač s operačním systémem AmigaOS reálně používat jako primární stroj, téměř na podobné úrovni, jako to zvládnou Chromebooky, včetně Google Docs. Stroj nabízí také možnost používat jako operační systém Linux s větší nabídkou aplikací, nebo MorphOS, který vznikl pro počítače Apple Mac s PowerPC procesory a je kompatibilní s AmigaOS.

AmigaOne X5000

AmigaOne 5000X je už na první pohled výsledkem práce oddaných fanoušků, kteří patnáct let po bankrotu výrobce Amigy získali potřebná práva a začali s vývojem moderního nástupce legendárních počítačů. Společnost A-EON Trevora Dickinsona už před lety uvedla první „moderní“ Amigu s označením X1000. Stála ještě o 20 tisíc více a chyběla jí řada funkcí, které novinka nabídne.

Amiga v nové podobě těžko změní svět, jako jej změnila před třiceti lety, když se začala prodávat Amiga 500. Jde o nostalgické zařízení, které z praktického pohledu nedává smysl. I proto, že aplikace a hlavně hry pro Amigu lze spustit v emulátorech nebo hrát na webu. Tomu, že fanoušci legendárního stroje žijí v minulosti, ostatně napovídá i vzhled webových stránek výrobce nové Amigy a jejích prodejců.

Demo State of the Art od Spaceballs patří k nejslavnějším ukázkám multimediálních schopností Amigy. Celý videoklip se vešel na jednu disketu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist