Domácí připojení k internetu v Česku je přibližně 4,5x pomalejší než v Singapuru, kde mají domácnosti nejrychlejší internet na světě. Uvádí to společnost Ookla, provozovatel služby Speedtest.net. Průměrná rychlost "pevného" připojení k síti je v Singapuru 154 megabitů za sekundu, v Česku pouze 34 Mbps. Film v HD kvalitě si v Singapuru stáhnou za minutu, v Česku, kterému patří 44. příčka na světě, si uživatelé počkají pět minut.
Kvalitnější jsou sítě českých mobilních operátorů. Díky masivním investicím do LTE je průměrná rychlost stahování přes mobilní sítě jen poloviční ve srovnání s nejlepším Norskem. V Norsku dosahuje průměrná rychlost v mobilních sítích 63 Mbps, v Česku je to 33, přibližně o polovinu více než globální průměr. Českým operátorům to však stačí pouze na 25. příčku – to je o tři místa horší pozice než před rokem.
Nejrychlejší internet na světě mají v průměru mobilního i pevného připojení v Singapuru a na Islandu – u pevných sítí jsou tyto země na prvních dvou místech, v případě mobilních sítí jim patří třetí a čtvrtá příčka.
Zaostávající Česko
Průměrná rychlost pevného připojení z globálního pohledu je 40 Mbps, ta česká je tedy podprůměrná. Rychlejší je pevný internet například v Číně, Litvě, Rusku i na Slovensku. Podle měření českého serveru DSL.cz jsou reálné rychlosti v Česku ještě nižší. V listopadu to bylo u ADSL necelých 14 Mbps, u kabelového a optického připojení kolem třiceti Mbps. Mobilní sítě LTE jsou v praxi rychlejší – u O2 je průměrná rychlost 26 Mbps, u operátora T-Mobile 35 Mbps a u Vodafonu dokonce 39 Mbps.
Důvodem zaostávání rychlostí pevných sítí v České republice je podinvestovaná síť xDSL přípojek a malé rozšíření optických spojů až do domů a bytů. Vedle zanedbávání sítě O2 v minulých letech pod španělským vedením za to může i komplikovaná výstavba nových optických spojů spojená s velkou administrativní zátěží.
Optické přípojky rostou tam, kde jim položily základ kabelové sítě, a v novostavbách. Připojení k internetu optickým kabelem je přidaná hodnota pro developery, navíc je snadnější přípojku vybudovat společně s budováním inženýrských sítí. Stávající metalické sítě je příliš drahé a logisticky náročné upgradovat na novou technologii. Místo toho CETIN jako správce infrastruktury oddělený z O2 investuje do nových verzí DSL sítí s rychlostmi, které se mohou blížit reálným rychlostem dosahovaným v optických sítích.
To vyžaduje stavbu předsunutých "ústředen" DSLAM, které jsou k páteřní síti připojené optikou. Na kratší vzdálenosti v jednotkách stovek metrů mohou xDSL sítě dosáhnout rychlostí až 250 Mbps.
Konkurenční kabelová technologie od UPC ale slibuje až 500 Mbps a na čistě optických sítích jsou v nabídce i tarify s rychlostí 1 Gbps, tedy 1000 Mbps.
Problém mají i české mobilní sítě. Není v rychlosti, ale v reálném využití rychlých datových přenosů. Kvalitní síťovou infrastrukturu využívá jen malé procento uživatelů, kteří se musí omezovat kvůli vysokým cenám a malému objemu datových balíčků.
Poslední rok přinesl reálné zvýšení provozu v LTE sítích na dvojnásobek díky úpravám nabídky všech tří operátorů, ale cena mobilního internetu spíše vzrostla, než že by se mobilní internet stal dostupnějším – trojice poskytovatelů mobilního internetu jen zvedla datové objemy. Zároveň chybí možnost neomezeného připojení k internetu s cenami odstupňovanými maximální dostupnou rychlostí jako ve Finsku.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist