Aktualizace: Původní text převzatý ze serveru The Register uváděl, že se bezpečnostní chyba, která způsobí zpomalení v podstatě všech počítačů na trhu, týká pouze procesorů Intel. Intel tuto informaci rozporuje v oficiálním vyjádření. Podle Intelu se chyba týká "procesorů mnoha výrobců používaných v různých typech zařízení" a firma pracuje na řešení problému s AMD i společností ARM. Softwarový inženýr AMD Tom Lendecky ale veřejně odmítá, že by se chyba týkala procesorů AMD, protože ty využívají architekturu, která neumožňuje sdílení paměti mezi jádrem systému a aplikacemi. 

Podle serveru ZDNet se přímo čipů od Intelu týkají dvě bezpečnostní slabiny. Náchylné jsou přitom procesory vyráběné dokonce více než 20 let.

Ve středu ve večerních hodinách vydal Microsoft aktualizace pro podporované operační systémy Windows a uvedl, že se problém týká zařízení s různými procesory. Nebezpečný přístup k chráněné paměti se týká také procesorů v mobilních telefonech. Společnost ARM Holdings uvedla, že se chyba týká procesorových jader řady Cortex A, které jsou v obrovském množství čipových sad včetně těch od Applu, Samsungu či Huawei. 

Podrobné informace o bezpečnostní hrozbě spojené s architekturou moderních procesorů zveřejnil už také Google. Ten potvrdil, že se situace týká uživatelů Androidu i Chrome OS. Google v nejnovější sadě bezpečnostních aktualizací pro Android i Chrome OS problém softwarově odstranil - tuto aktualizaci však dostane pouze zlomek zařízení s operačním systémem Android.

Chyby, které umožňují přístup k chráněné oblasti paměti, jsou zásadní, ale jejich zneužití je možné v případě, že útočník již získal přístup k napadenému přístroji a dokázal na něm spustit uživatelský program. Nejen pro nezáplatovaná zařízení tak zůstává hlavní linií obrany bezpečnostní hygiena - aktualizace systému a používaných aplikací, stahování programů pouze z důvěryhodných zdrojů a opatrnost při práci se soubory.

 

Původní zpráva: Intel udělal v návrhu svých procesorů zásadní chybu, která ve výsledku zpomalí chod stovek milionů počítačů s operačním systémem Windows a Linux. Vývojáři pracující na jádru Linuxu se snaží bezpečnostní díru opravit, od Microsoftu se očekává, že aktualizaci vydá v nejbližších dnech, testují ji už uživatelé v programu Windows Insider.

Chyba se dotkla i systému MacOS od Applu (který už ve verzi 10.13.2 údajně dostal aktualizace), protože není závislá na operačním systému, ale je přímo v procesorech. Totéž se týká velkých cloudových služeb, které mají servery vybavené čipy od Intelu. Bez starostí mohou být naopak uživatelé procesorů AMD, které touto chybou netrpí. Intel ale ovládá 80 procent trhu s počítačovými procesory, a dokonce 90 procent u notebooků a serverů.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 50 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.