Předseda Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) na veletrhu Mobile World Congress vyjednal spuštění pilotního projektu sítí 5G v Česku. Detaily dohody zatím nejsou veřejné, ale síťové technologie pro nástupce LTE dodá finská Nokia. Rozsah pilotního projektu nebude podle dostupných informací velký, jeho cílem je vyhodnotit dostupné technologie a v praxi zjistit, zda rozšíření sítí 5G nenarazí na překážky z pohledu státní správy.

Spuštění pilotního projektu očekává ČTÚ do září letošního roku. Přizvat k němu chce mobilní operátory i zástupce průmyslových podniků, zejména automobilek, pro které jsou rychlé mobilní sítě zásadní při vývoji samořiditelných vozů či asistenčních systémů pro řidiče. Hlavní výhodou 5G z pohledu strojové komunikace není vysoká maximální rychlost, ale blesková odezva sítě, která se pohybuje kolem jedné milisekundy (tisícina sekundy). To je rychlejší než reakční schopnost lidí. Reakční doba se u řidičů pohybuje od 0,4 do 1,5 sekundy.

Testování 5G sítí v reálných podmínkách letos chystá řada velkých telekomunikačních operátorů, například Orange získal povolení testovat 5G ve Francii a Rumunsku, pilotní provoz sítí 5G se chystá i v USA, plán na zavádění 5G sítí chce mít do června připravený i Indie. V první vlně testování probíhá s pomocí prototypů, které často vycházejí z běžného PC osazeného speciálními komunikačními kartami. 

První komerční zařízení pro sítě 5G chystají výrobci na konec tohoto roku. V Barceloně na MWC ukazuje například Huawei bezdrátový 5G router pro domácí použití nebo 5G komunikační jednotku pro automobily. V průběhu příštího roku pak chce Intel dostat na trh první notebooky vybavené 5G modemy, které Intel sám vyvíjí (Intel dodává i LTE modemy používané v části iPhonů nebo telefonů od Samsungu). 5G zařízení v roce 2019 přislíbily ve spolupráci s Qualcommem společnosti Lenovo, ZTE nebo Xiaomi.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist