Sledování on-line televizního vysílání může dnes v zahraničí narazit na digitální hranice států. Pokud zákazník vycestuje se svými předplacenými internetovými televizemi jako Netflix, HBO Go, Horizon Go nebo O2 TV, často zjišťuje, že má jen omezený, nebo žádný přístup. Od velikonoční neděle by měli všichni obyvatelé Evropské unie moci sledovat své oblíbené filmy a seriály i v ostatních členských státech unie. O2 TV však už hlásí zpoždění.

Nové nařízení EU bylo přijato v loňském roce a navazuje na zrušení poplatků za roaming. Změny se netýkají jen video obsahu, ale také hudby, her a elektronických knih. Pravidla se povinně vztahují na placené služby. Poskytovatelé bezplatného obsahu na internetu se však mohou k regulaci za určitých podmínek dobrovolně připojit.

Když jsou bezplatná on-line vysílání České televize či Primy součástí placeného balíčku, budou podle mluvčího UPC Jaroslava Kolára dostupná stejně, jako jiné placené kanály. "Společnost UPC (provozovatel Horizonu Go) bude konat v souladu s nařízením Evropské komise, to znamená, že ukončení geoblokace se bude vztahovat na TV službu jako celek," říká Kolár.

Konec blokování obsahu v jiných zemích EU potvrdily HN také televize HBO Go, T-Mobile TV a provozovatel hudebního přehrávače Spotify. Ten však skladby v zahraničí nabízí neomezeně už dnes, takže uživatelé změnu nepocítí. O2 TV má však podle mluvčího svého sportovního kanálu Davida Solnaře v zavádění nových pravidel zpoždění. "Chystáme to, ale od 1. dubna ještě nebudeme schopni zákazníkům vysílání v EU zpřístupnit," říká Solnař.

Předplatitelé by měli nově mít přístup ke stejném katalogu digitálních obsahů, který mají dostupný ve svém domovském státě. Některé firmy, jako Netflix, dosud nabízely v zahraničí přístup pouze ke katalogu země, kde se zákazník nachází. Mohlo se tak stát, že některá videa běžně dostupná v Česku nešlo shlédnout v zahraničí nebo nebylo možné zvolit si české titulky.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se