E-mail je klíčem k vaší digitální identitě. Ve chvíli, kdy útočník získá kontrolu nad vaším e-mailovým účtem, dokáže pomocí funkce obnovení hesla získat kontrolu nad většinou služeb, které jsou na e-mailovou adresu navázané. Je proto extrémně důležité, aby přístup k němu byl dostatečně chráněn – nejlépe prostřednictvím dvoufázového ověření.

Největším poskytovatelem e-mailových služeb v České republice je Seznam.cz. Což je špatná zpráva, protože přístup této společnosti k bezpečnosti je poněkud... svérázný. Je proto potěšující, že konečně zavádí pro přihlašování dvoufaktorovou autentizaci, i když s více než pětiletým odstupem za civilizovaným světem. Méně potěšující je, že to dělá poněkud svérázným způsobem.

Autentizační faktory

V informační bezpečnosti rozeznáváme tři autentizační faktory. Jedná se o způsoby, jak lze uživatele autentizovat, tedy ověřit si, že je skutečně tím, za koho se prohlašuje.

Prvním je faktor znalosti, tedy něco, co uživatel zná. Mezi autentizujícím a autentizovaným je předem dohodnuto nějaké sdílené tajemství, jehož znalostí se prokazuje identita. Typickým příkladem sdíleného tajemství je klasické heslo: způsob autentizace, který používáme mnohokrát denně.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se