Vstup čtvrtého operátora na trh může přinést skutečnou konkurenci. Po Velké Británii, Polsku a Francii se o tom přesvědčují obyvatelé Itálie. Na místní trh vstoupil jako čtvrtý operátor francouzský Iliad s neodolatelnou nabídkou. Za 6 eur, v přepočtu méně než 160 korun, nabídne v podstatě neomezený tarif. V ceně je neomezené volání a SMS a k tomu 30 GB mobilních dat ve 4G síti.

Iliad už má s cenovou revolucí zkušenosti. Před šesti lety firma francouzského miliardáře Xaviera Niela vstoupila jako čtvrtý operátor na francouzský trh s cenami až o 80 procent nižšími, než jaké nabízeli zavedení operátoři. Nyní firma pokrývá čtvrtinu trhu s pevným připojením a 17 procent mobilního trhu. Iliad má v Itálii podobné plány. Během dvou až tří let by chtěl získat 10 procent mobilního trhu – to podle vyjádření pro agenturu Reuters stačí na to, aby firma na nízké ceně svého mobilního tarifu neprodělávala.

Na italském trhu to není nesplnitelné, v posledním roce poskytovatele mobilních služeb změnilo až 30 procent zákazníků. Tarif pro Itálii je navíc výrazně levnější než nabídka Iliadu ve Francii. Tam firma nabízí pod značkou Free za 20 eur neomezené volání a 100 GB dat, popřípadě za 16 eur zcela neomezený tarif pro zákazníky, kteří mají od firmy i pevný internet.

Cena tarifu, který chce firma nabízet prvnímu milionu zákazníků, je výhodnější, než co nabízejí stávající operátoři. V Itálii dosud roli levnějšího operátora hraje původně britský operátor Three – ten nyní nabízí za 11 eur 900 minut volání, 300 SMS a 15 GB dat. Vodafone v Itálii prodává za 30 eur neomezené volání a SMS s 10 GB dat za 30 eur při placení kartou nebo inkasem, jinak tarif Vodafone RED stojí 40 eur. Operátor TIM pak má za 18 eur při platbě kreditkou tarif s neomezeným voláním, 8 GB dat a neomezeným streamováním hudby a používáním aplikací, jako je Facebook Messenger nebo WhatsApp.

Ceny italských operátorů jsou tedy trojnásobně vyšší než u Iliadu, ale ve srovnání s českou realitou jsou v podstatě nízké. Zákazník, který chce v Česku alespoň 20 GB dat, podle veřejných ceníků zaplatí u O2 1699 Kč, u T-Mobilu 1898 Kč a 1777 korun u Vodafonu. Všechny tyto ceny jsou přitom vázané na uzavření smlouvy na 24 měsíců. I v nejlevnějším případě je tedy nabídka Iliadu v Itálii desetkrát levnější než služby českého mobilního oligopolu.