Miliardy dolarů pokuty a Android, ve kterém chybí Google Assistant, vyhledávání, Chrome nebo YouTube. V průběhu příštího týdne, pravděpodobně 18. července, by Evropská komise měla podle informací agentury Bloomberg a deníku Washington Post vynést verdikt v případu, který začal před dvěma lety.

Evropská komise už v dubnu 2016 dospěla k předběžnému závěru, že Google porušuje evropské antimonopolní zákony, když výrobce telefonů nutí k instalaci svých aplikací na telefony s Androidem. Výrobci smartphonů mají možnost použít buď volně šířenou verzi Androidu, které ale chybí obchod Google Play, Mapy Google a další aplikace, nebo použijí certifikovanou verzi od Googlu, jejíž součástí musí být vyhledávání Google, Google Chrome, YouTube a další aplikace.

Google se v předchozích vyjádřeních hájil tím, že Android je podle všech měřítek nejotevřenější, nejflexibilnější a nejrozmanitější mobilní platforma na světě. Navzdory existenci vlastních služeb, jako je Google Music nebo Google Play Movies & TV, se na Androidu prosadily služby jako Spotify nebo Netflix. Multimediální služby ale nejsou tak úzce provázané s operačním systémem jako právě vyhledávání nebo webový prohlížeč.

Po dvou letech podrobného šetření podle neoficiálních informací plánuje komise Google, respektive mateřský holding Alphabet, citelně potrestat. Výše pokuty se má pohybovat v řádu miliard amerických dolarů a překonat zatím rekordní pokutu pro jedinou firmu ve výši 2,42 miliardy dolarů. Tu dostal Google za zvýhodňování vlastní nákupní služby ve vyhledávání na Google.com.

Zbývá vám ještě 60 % článku

Co se dočtete dál

  • Jak se s dominancí Googlu vypořádali v Rusku.
  • Jak komise potrestala Microsoft za to, že uživatelům počítačů dostatečně jasně nenabízel výběr jiné webové prohlížeče než Internet Explorer.
  • Podívejte se na přehled nejvyšších pokut udělených Evropskou komisí za nekalé jednání firem.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se