Když vedle sebe dáte notebook a televizi s nejmenšími rámečky, bude mezi oběma obrazovkami asi půl centimetru místa, více ne. Výrobci moderní elektroniky dokázali během několika posledních let doslova zdecimovat rámečky kolem displejů. Nikde to zatím nebylo vidět tak jasně jako na berlínském veletrhu IFA.

Rekordně tenké rámečky kolem obrazovek byly k vidění všude – snad každý výrobce zařízení vybavených obrazovkou nabízel několik kousků, které se chlubily téměř neviditelnými okraji. Našly se i výjimky, tou největší paradoxně byla nejmodernější televize v celém Berlíně. Unikátní televizory Samsung s rozlišením 33 milionů bodů (8K) mají přeci jen rámečky větší než dosavadní rekordmani, ale to se dá pochopit.

Nejvýraznější posun v boji proti rámečkům si do Berlína přichystali výrobci notebooků. Kompaktní design se letos stává hlavním trendem, který už není vyhrazený pouze těm nejdražším modelům.

Od Mixu po Magic 2

Bezrámečkové telefony se staly hitem přesně před rokem, když přišel model PH-1 od společnosti Essential, první telefon, který měl na čelní straně v podstatě jen displej a horní hranu narušoval pouze půlkruhový výřez, akorát na sluchátko. S trendem mizení rámečků ale začali výrobci mnohem dříve. Rekordmanem se stal už v roce 2014 Huawei Mate 7. Jeho displej pokrýval téměř 80 procent čelní strany telefonu, až potom přišel Galaxy S6 Edge, který úplně zrušil rámečky po stranách.

Právě v případě telefonů je bezrámečkovost zdrojem problémů – pro výrobce i pro uživatele. Nejlépe o tom vypovídá Xioami Mi Mi. Xiaomi muselo umístit selfie kamerku pod displej, což nebylo praktické. Do návrhu telefonu se nevešel ani klasický malý reproduktor sluchátka. Zvuk do ucha se nakonec přenášel vibracemi přes displej, a moc to nefungovalo.

Xiaomi Mi Mix

Řešením prostorových problémů u bezrámečkových telefonů se staly výřezy. Essential zvolil miniaturní přístup, trend však nastolil Apple, který do velkého výřezu vložil sadu senzorů pro skenování obličeje. Apple navíc musel udělat nehezký kompromis – z telefonu zmizela ikonická čtečka otisků prstů TouchID a firma musela změnit ovládání celého operačního systému. Jenže méně hezké a praktické řešení Applu kopírují skoro všichni výrobci s výjimkou Samsungu.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • Jak se mění nabídka počítačů a kdo stojí za skutečnou revolucí?
  • Co výrobci televizorů obětovali, když se zbavili rámečků, a co je k tomu vedlo?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se