Google tento týden oslavil 20 let své existence a deset let od vydání produktu, se kterým porazil Microsoft na jeho domácím hřišti. Webový prohlížeč Chrome vznikl jako alternativa k tehdy dominantnímu Internet Exploreru. Google k jeho vytvoření použil technologie od Applu a Mozilla Foundation a od počátku se soustředil na rychlost vykreslování webových stránek a dodržování webových standardů. 

Z překvapivého projektu se Chrome stal brzy silným hráčem na trhu. Nyní má globální podíl asi 60 procent trhu a podobně je na tom i v Česku. Nejsilnější pozici má Chrome na osobních počítačích, mobilních telefonech i tabletech. K desátým narozeninám věnoval Google svému prohlížeči v nové verzi 69 drobný facelift. Změny se na první pohled projevují novým tvarem záložek prohlížeče a zakulacením konců vyhledávacího a adresního řádku prohlížeče, kterému Google říká omnibox. Přímo v omniboxu se také v průběhu psaní objevují i první výsledky, například definice slov nebo překlady.

Horní část prohlížeče nad obsahem webových stránek je trochu vyšší a jednotlivé záložky zabírají více místa, aby ukázaly více z názvu navštívené stránky. Více bílého místa a rovnější ohraničení záložek připomíná prohlížeč Microsoft Edge, ale je plně v souladu s designovým jazykem Material Design. Na mobilních zařízeních se pak Chrome 69 dočkal také podpory obrazovek s výřezem.

Google Chrome má upravený vzhled a lepšího správce hesel

Součástí nejnovější verze prohlížeče Chrome je kromě vzdušnějšího grafického prostředí také schopnější správce hesel, který podobně jako specializované aplikace pro správu hesel umí vygenerovat silná hesla pro jednotlivé webové stránky a následně je synchronizovat s jinými zařízeními, na kterých je uživatel přihlášený do svého Google účtu. Google zároveň vylepšil i systém automatického vyplňování formulářů a zjednodušil přístup ke správě uživatelského účtu včetně hesel a uložených platebních karet.

Zbývá vám ještě 60 % článku

Co se dočtete dál

  • Jakým vývojem Chrome prošel od svého představení v roce 2008.
  • Co pomohlo k jeho rozšíření mezi uživatele.
  • Na čem Google pracuje v souvislosti s budoucími verzemi prohlížeče Chrome.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se