Urychlení výzkumu léků, projektování nových materiálů, předpověď klimatických změn či zlom ve vývoji umělé inteligence. Potenciál vysokorychlostních kvantových počítačů je podle vědců obrovský. Zatím ovšem nepanuje shoda ani na tom, jak je zkonstruovat, natož zpřístupnit masovému trhu.

Nezastavitelná miniaturizace elektronických součástek v počítačích či chytrých telefonech postupně naráží na hranice mikrosvěta. Tedy takového prostředí, kde je třeba respektovat zákony kvantové mechaniky. Fyzikové, inženýři a počítačoví vědci z celého světa se proto pokoušejí vyvinout počítače nové generace. Ty se označují jako kvantové, protože jejich hardware využívá kvantově mechanické vlastnosti částic.

Když bity nahradí qubity

Namísto klasického bitu, který je nejmenší datovou jednotkou a stavebním kamenem dnešních počítačů, využívají počítače nové generace kvantových bitů neboli qubitů. V praxi to znamená, že místo jedniček a nul, které reprezentují stavy zapnuto a vypnuto, operují kvantové počítače s daleko širší škálou vlastností subatomových částic. Například elektrony nebo fotony mohou být ve dvou stavech současně, což je fenomén nazývaný superpozice. Výsledkem je, že počítač založený na qubitech může provádět mnohonásobně víc výpočtů ve stejném čase než běžný počítač.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.