Urychlení výzkumu léků, projektování nových materiálů, předpověď klimatických změn či zlom ve vývoji umělé inteligence. Potenciál vysokorychlostních kvantových počítačů je podle vědců obrovský. Zatím ovšem nepanuje shoda ani na tom, jak je zkonstruovat, natož zpřístupnit masovému trhu.
Nezastavitelná miniaturizace elektronických součástek v počítačích či chytrých telefonech postupně naráží na hranice mikrosvěta. Tedy takového prostředí, kde je třeba respektovat zákony kvantové mechaniky. Fyzikové, inženýři a počítačoví vědci z celého světa se proto pokoušejí vyvinout počítače nové generace. Ty se označují jako kvantové, protože jejich hardware využívá kvantově mechanické vlastnosti částic.
Když bity nahradí qubity
Namísto klasického bitu, který je nejmenší datovou jednotkou a stavebním kamenem dnešních počítačů, využívají počítače nové generace kvantových bitů neboli qubitů. V praxi to znamená, že místo jedniček a nul, které reprezentují stavy zapnuto a vypnuto, operují kvantové počítače s daleko širší škálou vlastností subatomových částic. Například elektrony nebo fotony mohou být ve dvou stavech současně, což je fenomén nazývaný superpozice. Výsledkem je, že počítač založený na qubitech může provádět mnohonásobně víc výpočtů ve stejném čase než běžný počítač.
Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!
Máte již předplatné? Přihlaste se.
Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.
Nákup jednoho článku
Zadejte e-mailovou adresu
Zadejte e-mailovou adresu. Zadaná e-mailová adresa je ve špatném formátu.
Máte již účet? Přihlaste se.
Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.
Přihlaste se
Zdá se, že už se známe
Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.
Nemáte ještě účet? Zpět na zadání e-mailu »
Jste přihlášen jako
Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.