Český internet je v tomto okamžiku cílem poměrně zábavného útoku. Na tisíce e-mailových adres chodí vyděračské zprávy, které uživateli sdělují, že si při prohlížení pornostránek stáhl virus a byl svou webkamerou natočen při masturbaci. Tajemný pisatel vyhrožuje, že nedostane-li 250 USD (5500 korun) v bitcoinech, rozešle inkriminující záběry všem přátelům dotyčného.

Aktualizace: Společnost Eset varuje před novou vlnou tohoto útoku. Rada je jednoduchá - výhrůžný e-mail smažte a zapomeňte na něj, ať už před svým počítačem děláte cokoliv. Ani fakt, že se e-mail tváří, jako by přišel z vaší e-mailové adresy nic neznamená - podvrhnout adresu odesílatele je dětsky snadné.

Vyděračský e-mail

Text zprávy je psán češtinou poněkud krkolomnou, nejspíše jde o produkt strojového překladu, ale jeho jazyková úroveň není zase tak hrozná.

Vyděračský e-mail

Co dělat, pokud vám taková zpráva přijde? Prostě ji smažte a ignorujte. Neobávejte se, nikdo vás nenatočil. Ostatně pokud máte webkameru natočenou do takového úhlu, aby při onanii zabírala něco... zajímavého, asi nebudete ten typ člověka, který by si s takovým únikem dělal velké starosti. No a pokud zabírá váš obličej, jak to u běžné instalace webkamer bývá zvykem, můžete to zase prohlásit za umělecký projekt.

Jak získal pisatel vaši e-mailovou adresu, případně jméno? Spammeři obvykle píší "z veřejně dostupných zdrojů". V konkrétním případě zobrazeném výše jde o data získaná z úniku osobních údajů 68 milionů uživatelů služby Dropbox v roce 2016.

Údaje z tohoto a mnoha dalších úniků jsou volně k dispozici. Schraňuje a analyzuje je služba Have I Been Pwned? mého Microsoft MVP kolegy Troye Hunta. Tam můžete zadat svou e-mailovou adresu a dozvíte se, zda je součástí nějakého známého úniku.

Technická náročnost provedení takového útoku je směšně nízká. V zásadě jde jenom o vytvoření bitcoinové peněženky a rozeslání maximálního množství spamových zpráv. Výdělek ale není úplně zanedbatelný: spammer použil pro všechny zprávy (nebo jejich signifikantní část) tutéž peněženku a v době vydání článku získal téměř půl bitcoinu, což je asi 67 tisíc korun.

Těch požadovaných 250 dolarů pak lze chápat jako jistou formu pokuty za hloupost.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist