Celých patnáct procent internetového provozu směrem k uživatelům patří Netflixu. Zároveň ale pětina internetového provozu směrem od uživatelů patří Bitttorentu, nástroji, který v praxi primárně slouží k nelegální distribuci videa a softwaru. Podle aktuální studie Global Internet Phenomena společnosti Sandvine roste objem nelegálního sdílení videa zejména v Evropě.

V Evropě sice působí Netflix i Amazon Video, ale jejich nabídka je ve srovnání s USA výrazně menší. Služby jako Hulu.com navíc v Evropě vůbec nejsou dostupné. Nástup Netflixu přitom zájem o sdílení souborů omezil. S rozvojem konkurence a stále vyššími investicemi do exkluzivního obsahu se ale trh roztříštil a ochota platit za několik služeb najednou není tak vysoká.

Stav internetu v roce 2018

Výsledkem je fakt, že téměř třetina všech dat, která uživatelé odesílají na internet z regionu EMEA, představuje přenosy v rámci sítě Bittorent. V ní se nejčastěji sdílejí soubory chráněné autorskými právy, dlouhodobě jsou přitom "nejžádanější" seriály jako Hra o trůny. Data ze studie Sandvine jsou ale z doby, kdy Hra o trůny neběžela, jinak by byl podíl Bittorentu ještě vyšší.

Statistické údaje zároveň říkají, že i v Evropě uživatelé za sledování videa platí. Mezi aplikacemi, které přenesou nejvíce dat směrem k uživatelům, je Netflix i konkurenční Amazon Video. Netflix tvoří 13 procent veškerého "downstream" provozu, Amazon Video je přibližně poloviční s šesti procenty. Nad těmito službami je ale YouTube, který tvoří 16 procent provozu směrem k uživatelům.

Data kanadské společnosti Sandvine vycházejí z analýzy provozu na zařízeních instalovaných u více než 150 telekomunikačních operátorů po celém světě. Zastoupení dat je ale citelně nižší v případě Číny a Indie, což může ovlivnit některé výsledky z globálního pohledu.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • Přehled nejvýznamnějších internetových služeb i konkrétních aplikací podle objemu přenášených dat.
  • Informace o dominanci Facebooku i pozici menších sociálních sítí.
  • Perličky z dvacetistránkové studie o Googlu, Siri i videohrách.
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se