První tunel vysokorychlostního transportního systému otevře společnost Boring Company 10. prosince. Informovala o tom agentura Bloomberg s odkazem na Twitter podnikatele Elona Muska. "První tunel je skoro hotový," napsal Musk na svůj Twitter v pondělí. "Otevírá 10. prosince," doplnil. Tunel má podle informací na webu Boring Company sloužit k testování pro transportní systémy loop a hyperloop.
První zkušební tunel začínající na pozemku Muskovy společnosti SpaceX v kalifornském Hawthornu měří dvě míle (zhruba 3,2 kilometru). V tunelu bude podle Muska maximální rychlost 250 kilometrů za hodinu, tak jak podnikatel plánoval pro systém loop, jehož součástí by testovací tunel v budoucnu měl být. Přepravu v systému loop by měly zajišťovat rychle se pohybující plošiny. Ty by měly zvládnout přepravit mezi 8 až 16 pasažéry, nebo jedno vozidlo.
Technologie vysokorychlostní přepravy osob nazývaná hyperloop se stala populární díky miliardáři Elonu Muskovi, který ji začal propagovat v roce 2013 a přiměl několik firem, aby se připojily k rozvoji tohoto systému. Je založen na pohybu přetlakových kapslí podtlakovými trubkovými tunely. Cestující budou moci kapslemi cestovat rychlostí více než 1200 kilometrů za hodinu. Přeprava tak bude rychlejší než současné metody, jako je vlak Maglev využívající magnetické levitace.
Centrem vývoje technologie hyperloop je nyní oblast Los Angeles. Zde má základnu několik firem jako Arrivo, Virgin Hyperloop One a Boring Company.
Společnost Elona Muska se zabývá také vývojem systému, který nazývá loop. Jde o podzemní přepravní systém pro automobily, ale i chodce či cyklisty. Rychlost přepravy by se měla pohybovat okolo 250 kilometrů za hodinu.
Při příležitosti otevření tunelu plánuje firma oslavy a druhý den projížďky pro veřejnost zdarma. Už v srpnu společnost Boring Company oznámila, že pořádá prohlídky tunelu pro školy v okolí Los Angeles, během kterých přivítá až 30 studentů najednou.
Společnost zároveň pracuje na několika dalších projektech, například Dugout Loop, který má v Los Angeles přepravovat fanoušky baseballu přímo na stadion, a expres Chicagského letiště do centra města, který má cestu zkrátit ze 45 minut na 12. Musk v minulosti také hovořil o projektu podzemního spojení New Yorku a Washingtonu DC pomocí hyperloopu.
Do vývoje hyperloopu zasáhla vražda novináře na konzulátu Saúdské Arábie
Muskova Boring Company není jediná, která se vývojem rychlé dopravy zabývá.
Například americká společnost Hyperloop Transportation Technologies (HyperloopTT) začátkem října představila svou první kapsli určenou pro přepravu cestujících novou technologií vysokorychlostní přepravy. Kapsle se nazývá Quintero One, je dlouhá 32 metrů, váží pět tun a je téměř celá vyrobená z kompozitního materiálu. Firma představila svou kapsli ve Španělsku a bude ji přesouvat do Francie kvůli dodatečné montáži. Poté by měla být použita pro první komerční jízdu, stálo v prohlášení.
V červenci HyperloopTT zřídil společný podnik na výstavbu testovacího systému na jihozápadě Číny, napsala agentura Bloomberg.
Ředitel HyperloopTT Dirk Ahlborn loni uvedl, že doufá, že první pasažéři se svezou pomocí hyperloopu již za tři roky.
Do vývoje hyperloopu v Británii zasáhla politika. Britský miliardář Richard Branson odchází z funkce předsedy představenstva společnosti Virgin Hyperloop One, která plánuje vybudovat hyperloop ve Spojených arabských emirátech a dalších zemích. Podle agentury Reuters to v pondělí 22. října oznámila firma s tím, že potřebuje aktivnějšího lídra.
List Financial Times minulý týden napsal, že Saúdská Arábie ukončila plánovanou dohodu s Virgin Hyperloop One, poté co Branson odřekl účast na investiční konferenci v Rijádu kvůli smrti saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího.
"V této fázi vývoje společnosti se domnívám, že potřebuje praktičtější vedení, které se může zaměřit na podnikání," cituje Bransona zpráva firmy.
Největší akcionář společnosti, dubajská firma DP World, sdělila, že společnost hledá nového předsedu správní rady.
Počátkem měsíce Branson řekl, že vzhledem ke smrti Chášukdžího Virgin Group pozastaví jednání se saúdskoarabským státním investičním fondem PIF o plánované investici jedné miliardy dolarů (22,5 miliardy korun) do vesmírných projektů skupiny. Branson také opustil ředitelský post ve dvou saúdskoarabských projektech v oblasti cestovního ruchu.
DOPLNĚNÍ 24. 10. 2018, 16:59: V textu jsme upřesnili informace o přepravním systému loop a doplnili informace o plánech Elona Muska.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist