Po devíti a půl roku ve vesmíru agentura NASA oficiálně ukončila provoz kosmického teleskopu Kepler. Mise přístroje, jehož hlavním posláním bylo hledat planety jiných sluncí, byla několikrát prodloužena, nyní mu ale došlo palivo manévrovacích motorů, takže jej není možné dál zaměřovat. Z přibližně 3800 dosud známých exoplanet jich má Kepler na svém kontě 70 procent.
hmotnost - 1039 kg
průměr zrcadla dalekohledu - 0,95 metru
rozlišení obrazového čipu - 95 megapixelů
datum startu - 6. března 2009
datum ukončení provozu - 30. října 2018
cena mise - 591 milionů USD
"Kepler nás naučil, že planety jsou všude ve vesmíru a jejich podoby jsou neuvěřitelně rozmanité,"komentovala ukončení úspěšné mise Jessie Dotsonová z výzkumného centra Ames patřícího pod NASA. "Úplně změnil náš pohled na noční oblohu."
Oznámení o ukončení provozu kosmického teleskopu bylo poněkud nečekané, protože o nedostatku paliva už se ví několik měsíců. Pracovníci NASA ale upozornili, že životnost nešlo prodlužovat donekonečna - nádrže manévrovacích motorů definitivně vyschly už před týdnem, takže dalekohled není možné zaměřovat na cílové objekty. "Vyčerpání paliva znamenalo konec, protože přestala proudit vědecká data,"vysvětlil vedoucí astrofyzikálního oddělení NASA Paul Hertz. Oficiálním datem "úmrtí" kosmického teleskopu se tak stal 30. říjen 2018.
Co se dočtete dál
- K čemu teleskop Kepler sloužil?
- K čemu jsou použitelná data z něj získaná?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.