Stará programátorská moudrost praví, že hardware je ta část počítače, do níž můžete kopnout, pokud se porouchá. Toto přísloví už ale neplatí stoprocentně a to má obrovské důsledky. Na jedné straně je mizení hranice mezi hardwarem a softwarem pozitivní, protože rozšiřuje možnosti využití počítačových čipů. Na straně druhé to znamená změnu celého vnímání počítačové bezpečnosti.

Během posledního roku se do centra pozornosti dostaly problémy dříve nevídané – přibývá „chyb v procesorech“, a nejde přitom o skoro legrační chyby, jakou byla možnost vzniku chyby při výpočtech s plovoucí desetinnou čárkou u raných modelů procesorů Intel Pentium. Jde o bezpečnostní chyby a nedopatření a nedá se hovořit o izolovaných případech. S kritickými bezpečnostními problémy se potýkají všichni.

 

Například nové procesory Ryzen od AMD postihuje hned čtveřice bezpečnostních chyb Ryzenfall, Fallout, Chimera a Masterkey. Intel zase před nedávnem postihly katastrofy jménem Meltdown, Foreshadow, TLBleed a nejnověji PortSmash. A chyba nazvaná Spectre zasáhla většinu dnes používaných procesorů bez rozdílu výrobce či architektury, včetně čipů ARM, používaných v mobilech či tabletech, ale také v pračkách nebo televizorech.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Jaké slabiny mohou mít bezpečnostní čipy, které jsou v pozoru, i když uživatel vypne počítač?
  • Proč k útoku na počítače Apple sloužily USB klávesnice a proč jsou potenciálně nebezpečné i pevné disky?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se