Jen několik hodin poté, co se objevila zpráva, že LG na veletrhu CES 2019 představí své pojetí skládacího telefonu s ohebnou OLED obrazovkou, přišlo překvapení. Čínsko-americká společnost Royole ukázala světu telefon, nebo spíše skládací tablet FlexPai, který má v rozloženém stavu obrazovku s rozlišením 7,8“ a poměr stran 4:3.

Displej vlastní výroby těží z vývoje firmy, kterou založili čínští absolventi Stanfordu. Výroba probíhá v závodech v Šen-čenu. Displej použitý v phabletu Flexpai má rozlišení 1920 x 1440 a v ohnutém stavu je na vnější straně zařízení s tím, že notifikace včetně informace o příchozím volání se zobrazují na ohybu obrazovky.

Royole novinku představilo narychlo ve formě inženýrského vzorku, aby předstihlo konkurenci. Samsung už potvrdil, že představí některé technické parametry svého chystaného ohebného telefonu na své vývojářské konferenci, která začne za týden v San Francisku. S prodejem phabletu s netradiční ohebnou obrazovkou chce Royole začít letos v prosinci – nemusí to ale stihnout. Jedním z důvodů je vedle náročnější výroby ohebných OLED panelů i dalších částí zařízení dostupnost použité čipové sady od Qualcommu.

První telefon s ohebným displejem se jmenuje FlexPai a je z Číny

FlexPai má být první nebo jedno z prvních zařízení s novým čipem Snapdragon 8150/855. Qualcomm však takový čip oficiálně ještě nepředstavil, k tomu má dojít právě počátkem prosince. Ostatní výbava FlexPai bude také nadstandardní, zahrnuje 8 GB operační paměti, 256 GB prostoru pro data a duální fotoaparát se senzory s rozlišením 16 a 20 Mpx s optickou stabilizací. Do zařízení, které má po rozložení rozměry tabletu, se překvapivě nevešel sluchátkový konektor.

Další technické parametry vzbuzují určité pochybnosti o tom, jak praktické bude používání ohebného phabletu – zařízení totiž váží 320 gramů, to je přibližně o polovinu více než v případě dnešních obřích telefonů (Huawei Mate 20 Pro s 6,4“ úhlopříčkou váží 190 gramů). Do FlexPai se ale vešla jen podprůměrně velká baterie s kapacitou 3800 mAh.

První telefon se skládacím displejem se začne prodávat v prosinci

V rozloženém stavu jsou rozměry tabletu 13 x 19 cm a tloušťka pouhých 7,6 mm. Výrobce však neuvádí, jak "tlustý" bude telefon po zavření. Z videa je zřejmé, že na nošení v kapse u kalhot ani u saka to nebude optimální – i na tenčí straně bude mít telefon 1,5 cm, z druhé strany to pravděpodobně bude více než dva centimetry.

Alespoň po fyzické stránce by ale s displejem neměly nastat žádné problémy. Výrobce uvádí, že obrazovka přežije alespoň 200 tisíc cyklů otevření a zavření a je údajně téměř nerozbitná, podobně jako třeba kdysi pOLED displej u telefonu LG Flex 2. Důvodem je absence pevné a křehké skleněné vrstvy.

Displej má fungovat v různých režimech včetně rozdělení na dvě nezávislé obrazovky, stejně jako v režimu stanu pro sledování filmů. Podobně fungují třeba konvertibilní notebooky typu Lenovo Yoga. O správnou orientaci obrazu a komunikaci mezi aplikacemi se má starat upravený Android 9. Právě systémová podpora duálních displejů ale bývá u netradičních zařízení s Androidem problematická a Royole zatím nemá nejlepší pověst, co se týká úprav Androidu.

Jediné zařízení, které se od Royole dostalo ke spotřebitelům, je systém osobního kina Royole Moon, který připomíná helmy pro virtuální realitu se dvěma malými OLED panely, jedním pro každé oko, a integrovanými sluchátky. K ovládání funkcí luxusního přehrávače videa slouží právě upravený Android – a při prezentaci na letošním CES to působilo strašidelným dojmem, jakkoliv byla kvalita zpracování samotného zařízení, a nakonec i obrazu a zvuku nadprůměrná.

První telefon se skládacím displejem se začne prodávat v prosinci

Jak to dopadne s FlexPai, není pro nás příliš důležité – telefon s rozkládací obrazovkou totiž míří pouze na čínský trh. Do Evropy by se měly dostat spíše pokusy od Samsungu a LG, a ani to není jisté – Samsung i LG některé modely telefonů distribuují pouze na asijských trzích.

Hlavně ale chystané telefony s ohebnými displeji od LG a Samsungu mohou vypadat zcela odlišně – vedle designu knihy s displejem ven se nabízí i opačné řešení s obrazovkou uvnitř nebo design odpovídající klasickým "véčkům". Rozložený displej by pak měl podobu dlouhé nudle, kterou by lépe využily aplikace založené na nekonečném proudu obsahu, jako jsou sociální sítě.

Samsung i LG pak mají také mnohem větší šanci nabídnout k neotřelému hardwaru i vyladěný a užitečný software – oba korejští výrobci už museli vyvinout vlastní nástroje pro využití netradičních obrazovek, zahnutých okrajů u Samsungu a sekundárních displejů u LG. Samsung údajně na úpravách Androidu spolupracuje přímo s Googlem. Překvapit může také Huawei, který má podle neověřených zpráv představit vlastní koncept telefonu s ohebným displejem také počátkem ledna v Las Vegas na veletrhu CES 2019.

První telefon s ohebným displejem se jmenuje FlexPai a je z Číny