Televize jako dárek pro celou rodinu má poměrně tradici. Předvánoční slevy ostatně dělají z adventu nejlepší období, kdy se dá nová velká obrazovka výhodně pořídit. To platí zejména o těch větších a dražších modelech, u kterých cena může spadnout za pár měsíců i o polovinu. Základní a menší televize jsou levné celý rok, ale i pro náročnějšího diváka mohou skrývat milá překvapení.

Bez překvapení naopak je základní rada při výběru televize. Správná televize musí být co největší. Velikost obrazu je základní vlastnost televizoru a jeho hlavní výhoda proti mobilům a tabletům. Trend zvětšování je jasný: velikost průměrné televize roste. Na Alze i Datartu je v první desítce nejprodávanějších televizí polovina větší než 50", na Mallu.cz jsou velké 4 z 10 nejprodávanějších televizí a na portálu Heuréka je mezi desítkou nejpopulárnějších obrazovek z kategorie 50" a více hned devět kusů.

Vypadá to, že zákazníci v Česku, i díky klesajícím cenám větších obrazovek, konečně zapomínají na populární, leč dávno neplatné tvrzení, že sledování televize z malé vzdálenosti kazí zrak. Dříve doporučovaný dvouapůlnásobek vzdálenosti od obrazovky vůbec nedává smysl – bez ohledu na velikost televize vyplní takový obraz jen menší část zorného pole. Optimální zážitek přitom televize přinese, když obraz diváka pohltí kompletně.

Tech News: Poradíme vám, jakou televizi si koupit. Ty nejlepší seženete za sto i za pár tisíc

Na vhodné vzdálenosti od obrazovky se podílí dva primární ukazatele – délka úhlopříčky a rozlišení televize. Příliš nízké rozlišení na velké úhlopříčce znamená kostičkovaný obraz. Díky nástupu 4K televizí a prvním 8K modelům je ale možné i na 65" obrazovku koukat z metru s výborným dojmem z obrazu. Jako optimální vzdálenost nicméně odborníci doporučují poměr 1 : 1 – na televizi s úhlopříčkou 140 centimetrů by se tak mělo koukat nejdále z metru a půl, ale klidně z metru.

Urostlé televize s neuvěřitelnou cenou

Před dvěma lety jsem testoval „nejlevnější 4K televizi na trhu“. Byla od LG a měla úhlopříčku 43", tedy více méně stejnou jako moje stará Full HD plazma, a stála tehdy překvapivě nízkých 13 tisíc korun. Dnes lze už za 10 tisíc korun koupit televizor s úhlopříčkou 55", tedy o třicet centimetrů větší. Bohužel i velikost 55" je pro typický český obývák vlastně malá, ale je to pokrok a s ohledem na cenu velké lákadlo k „upgradu“ pro někoho, kdo nákup nové televize zatím odmítá třeba proto, že „ve 4K rozlišení stejně nikdo nevysílá“.

Test: Nejlevnější 4K televize od LG toho hodně slibuje, a hodně toho také zvládne. Umí i HDR - čtěte ZDE

Zbývá vám ještě 60 % článku

Co se dočtete dál

  • Přehled konkrétních tipů i rad, jak vybírat televizi v nejlepším nákupním období roku.
  • Velké obrazovky nikdy nebyly levnější a hezčí. Náš největší tip je 55" 4K televize za... tomu ani nebudete věřit.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se