Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal varování před výrobky společností Huawei a ZTE, neboť představují bezpečnostní hrozbu. Tématu jsme se v Hospodářských novinách již obsáhle věnovali v několika článcích, ale přesto se neustále opakují ty samé dotazy, jak s touto informací naložit a co pro běžné uživatele vlastně znamená.

Kdybych dostal korunu pokaždé, když se mě někdo zeptá, jestli tedy má rychle koupit jiný telefon, možná bych si mohl nějaký pěkný Huawei mobil koupit… Efektivnější ale bude, když na hlavní otázky odpovím veřejně, přehledně a najednou.

Mám vyhodit svůj mobil, modem nebo jiný výrobek Huawei?
Ne. Ačkoliv se varování vztahuje na všechny výrobky a služby bez ohledu na typ, z pohledu běžného uživatele je v případě spotřební elektroniky nebezpečí minimální. Není pravděpodobné, že by váš mobil, fitness náramek nebo váha v koupelně představovaly ohrožení bezpečnosti, jakkoliv jsou to nejviditelnější produkty s logem Huawei.

Problém je zejména v těch technologiích, které zajišťují telekomunikační a síťovou infrastrukturu. Všichni naši mobilní operátoři používají ve svých sítích technologii Huawei. Řada dalších velkých firem používá servery, síťové prvky, datová úložiště a další podobná zařízení tohoto výrobce. A tam je opatrnost namístě.

Není úplně vhodné, aby mobily Huawei používali ministři, vysocí státní úředníci a lidé, kteří přicházejí do styku s utajovanými a kritickými informacemi. Spíše z hlediska dodržení principu předběžné opatrnosti než z důvodu nějaké bezprostřední hrozby. Ale běžným spotřebitelům realisticky nebezpečí nehrozí.

Je teď dobrý nápad koupit nové zařízení Huawei?
Záleží na vašich prioritách. Pokud bezpečnost není na prvním místě, máte fantastickou příležitost. Je pravděpodobné, že v důsledku současné situace ceny zařízení Huawei klesnou a získáte dobrou nabídku.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • V textu se dále dočtete:
  • Co vlastně znamená varování úřadu pro kybernetickou bezpečnost?
  • Nejsou současná obvinění jenom součástí obchodní války mezi Čínou a USA?
  • Existují proti firmě Huawei nějaké důkazy?
  • Když šmíruje Facebook, Google, Apple, Microsoft a spousta dalších firem, proč by se uživatel měl bát zrovna Číny?
  • Jak se může běžný koncový uživatel chránit?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se