Ve světě technologií půjde v letošním roce hlavně o umělou inteligenci a sběr dat. Oba nástroje se budou zneužívat k propagandě, manipulaci veřejnosti a kybernetickým útokům, ale zároveň pomohou v boji proti klimatickým změnám nebo se včasnou diagnózou nemocí.
Vyplývá to z průzkumu serveru BBC, který oslovil zástupce dvou stovek firem s otázkou, jaké očekávají globální technologické trendy v roce 2019.
Jednou z technologií, která by se letos mohla začít hromadně používat, je takzvaný "deepfake". Jde o vkládání obličejů skutečných lidí do obrázků a videí, které jsou pořízené v jiné situaci. Ve výsledku tak vznikají věrohodně vypadající, ale falešné snímky lidí v reálných situacích. Dosud se objevilo několik případů, kdy byla tato technika zneužita v pornografickém průmyslu, v budoucnu by se ale mohla stále častěji využívat také k politickým účelům.
"Přestože deepfake představuje stále relativně novou technologii, zaznamenává neuvěřitelně rychlý rozvoj. Pro pouhé oko, nebo dokonce i pro odborníky na digitální nástroje, je snímky deepfake těžší a těžší identifikovat. Současně se jejich výroba stává stále dostupnější a levnější," uvedla Katja Begová z britské nadace Nesta, která se zabývá podporou vědy a výzkumu a investicemi do technických inovací.
Co se dočtete dál
- V textu se dále dočtete:
- Proč odborníci pro rok 2019 předpovídají "válku" umělé inteligence?
- Proč nejvíce dat o zdravotním stavu lidí nebude ve veřejném zdravotnictví?
- Co budou znamenat tzv. deepfake videa pro politiku a fake news?
- Jaká rizika čekají kyberbezpečnost?
- A přinesou technologie vůbec něco dobrého?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.