Firma IBM postavila svůj první samostatný kvantový počítač. Do 2,7 metru velké skleněné kostky vměstnali vývojáři nejvyspělejší technologii současnosti. Přístroj nazvaný IBM Q System One byl představen na Consumer Electronics Show v Las Vegas.
Firma zatím vyrobila jediný exemplář, a přestože IBM nevylučuje, že jednoho dne si lidé budou moci tuto techniku koupit, počítá se zatím spíše s variantou pronajímání přístupu ke kvantovému počítači přes internet. Informuje o tom server Financial Times.
Všechny doposud vyrobené počítače, které pro své operace využívají kvantovou mechaniku, existují pouze rozložené v laboratořích. Skládají se z několika částí - zpevněné komory, jež obsahuje kvantové bity (neboli qubity), které se starají o výpočty, dále z nádrže tekutého hélia a chladicího zařízení, jež udržuje qubity v teplotě blížící se absolutní nule. Nakonec ještě kvantový počítač obsahuje mnoho elektrických komponentů, které kontrolují akce qubitů a čtou jejich výstupy. A vše je samozřejmě spojeno mnoha a mnoha kabely.
IBM se povedlo všechny tyto části vměstnat do skleněné krychle a vytvořit tak první integrovaný, všeobecný kvantový počítač.
Dario Gil, ředitel IBM Research, prohlásil, že jde o "ikonický moment" vzhledem k historii společnosti. IBM v minulosti nejpokročilejší výpočetní techniku své doby sestavovalo už několikrát. Šlo například o System/360, který v 60. a 70. letech protlačil výpočetní techniku do komerčního světa.
Pro kvantový počítač vyvinulo IBM nový ovládací systém. Vývojáři museli zároveň zdokonalit chladicí systém a zamezit vibracím, aby počítač mohl ve skleněné kostce fungovat stejně dobře jako v laboratoři.
Kvantové počítače fungují tak, že své qubity uvedou do dočasného stavu jménem superpozice, ve kterém zastupují zároveň "jedničku" i "nulu" bitu ve standardním počítači. Qubity jsou vysoce náchylné k vyrušení a největší výzvou je udržet qubity v jejich kvantovém stavu co nejdéle. Podle IBM se qubity v jejich novém systému udrží v kvantovém stavu 75 mikrosekund, což je dle jejich slov nejlepší pro jakýkoliv kvantový stroj s širším využitím.
Už tradičně klade IBM důraz i na design. Z historie si můžeme připomenout například černý obelisk Deep Blue, první počítač, který porazil lidského šampiona v šachu. Nový Q System One působí na první pohled prázdně, většina komponentů je schovaná v zadní části kostky. Qubity se nacházejí v ocelových válcích, které je chrání před vnějším rušením. Prázdný prostor uvnitř však není ponechán pouze kvůli efektnímu vzhledu. Přední část kostky je možné otevřít a volný prostor umožní technikovi vlézt dovnitř a pracovat na stroji a jeho údržbě.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist