Ohebné displeje dávají výrobcům jiné možnosti než skládací telefony. Čínská Nubia, dceřiná společnost známějšího ZTE, letos v Barceloně ukazuje hybrid mezi chytrými hodinkami, náramkem a telefonem s protaženou úzkou obrazovkou. K základnímu ovládání funkcí netradičního zařízení slouží vedle dotykové vrstvy také kamera, která snímá gesta rukou podobně jako kamera v telefonu LG G8 TinkQ.

Přestože Nubia označuje svůj náramek jako smartphone, není to úplně přesné. Zařízení jednak používá hardware spojený spíše s chytrými hodinkami v podobě dnes už zastaralého procesoru Snapdragon War 2100 a 1 GB RAM, jednak nemá standardní operační systém. Výrobce vsadil na vlastní řešení, které si lépe rozumí s netypickým displejem s rozlišením 960x192 bodů.

Podobný systém telefonu na zápěstí není nový. Chytré hodinky s podporou SIM nabízí řada "no-name" čínských výrobců už dlouho, podporu eSIM do hodinek přidal i Apple a Samsung. Nubia ale nabízí výrazně větší obrazovku a připomíná například deset let starý koncept Nokia Morph, který vznikl ve výzkumném centru Nokie díky spolupráci s Univerzitou v Cambridgi. 

Výrobcem panelu je společnost Visionox, další čínský výrobce moderních OLED obrazovek, o kterém se zatím příliš nemluvilo. Proti zařízením, jako je FlexPai, Galaxy Fold nebo Mate X, neumí Alpha od Nubie měnit tvar a přizpůsobit se zápěstí. Ohebný OLED panel je usazený v pevné konstrukci, která má po stranách obrazovky vystouplou oblast se senzory a tlačítky.

K funkcím hybridu mezi náramkem a telefonem patří fotoaparát, podpora mobilního placení prostřednictvím v Číně populárních QR kódů ve službách, jako je Ali Pay, nebo možnost textové komunikace ve WeChatu či SMS. Zadávání textu probíhá hlasem nebo na malé klávesnici typu T9 známé z tlačítkových telefonů, podobnou mají i hodinky od Samsungu.

I přes větší rozměry ve srovnání s chytrými hodinkami se do zařízení vejde pouze 500mAh baterie, která zařízení udrží v provozu údajně jeden až dva dny v závislosti na intenzitě používání. Masivní tělo i tah jsou z kovu, v nabídce je také pozlacená verze.

Základní model nemá přístup k mobilním sítím a funguje pouze jako chytrý náramek v ceně přibližně 12 tisíc korun, za verzi s podporou eSIM je nutné připlatit dalších 2500 korun a pozlacená verze přijde asi na 17 tisíc. I přes stanovenou cenu ale zatím Alpha nemá pevné datum zahájení prodeje, vstup na trh se ale očekává v průběhu letošního roku.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist