Amerika a Korea už má sítě páté generace. Ve vzácné shodě během jednoho týdne spustily novou generaci mobilního internetu hned tři firmy – a všechny s předstihem proti původním plánům. Fakticky bezvýznamné, ale marketingově cenné vítězství získal Verizon, který novou síť spustil o hodinu dříve než korejský operátor LG Uplus. Pomyslnou bronzovou medaili pak získal druhý korejský obr SK Telecom.

Američané byli teoreticky první, pokrytí Verizonu v USA je ale zanedbatelné. Ikonu 5G na svém telefonu mohou vidět pouze obyvatelé dvou měst – Chicaga a Minneapolisu, a to pouze v případě, že se vypraví na několik málo míst, kde jsou základnové stanice s 5G technologiemi. Do konce roku má být 5G dostupné ve 30 amerických velkoměstech.

Zbývá vám ještě 90 % článku

Co se dočtete dál

  • První operátoři spustili sítě 5. generace v komerčním provozu, od nás ale hodně daleko.
  • Naměřené rychlosti nejsou špatné, zatím však trochu připomínají Potěmkinovu vesnici.
  • Na 5G sítích může vydělat Samsung, jako první dodá funkční telefony. Apple může ztratit.
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se