Světová média v čele s Gizmodem šíří zprávu o údajné kritické bezpečnostní chybě v populárním přehrávači VLC. Některá zacházejí tak daleko, že doporučují VLC okamžitě odinstalovat. Skutečnost je ovšem jiná. Chyba je ve staré verzi knihovny, kterou VLC už více než rok nepoužívá.
Jde o chybu CVE-2019-13615, která umožňuje remote code execution, tedy vykonání kódu zvoleného útočníkem. Chyba je zneužitelná pouze lokálně (je nutné přehrát "nakažený" soubor). Především ale nejde o chybu VLC jako takového, ale o problém knihovny, kterou VLC používá. A navíc jde o problém se starou verzí knihovny, kterou VLC již nepoužívá více než rok.
Problém je v knihovně libEBML, která se stará o zpracování metadat v některých videoformátech. EBML je standard, který umožňuje efektivně ukládat binární data v XML formátu. Používá se třeba ve formátu Matroska (soubory s příponou .mkv, .mka, .mks, .webm a další). Poslední verze VLC, která byla chybou knihovny zasažená, byla 3.0.2. Počínaje verzí 3.0.3 se nemají uživatelé čeho obávat - přičemž tato verze vyšla 29. května 2018, tedy před čtrnácti měsíci.
Riziková média
Knihovny pro práci s multimédii jsou vděčným terčem útoků. Vzpomeňme třeba chyby v knihovně Stagefright na Androidu, která před několika lety ohrožovala prakticky všechny telefony na této platformě. Kritické chyby ale byly nalezeny i v knihovnách FFmpeg, libAV, ImageMagicku a mnohých dalších. Zmiňované VLC bylo v říjnu loňského roku postiženo chybou v knihovně LIVE555, která se stará o streaming pomocí protokolu RTSP.
Kód pro zpracování obrázků, zvuků a videa je velmi citlivý a chyby se v něm dělají snadno. Typicky se z výkonových důvodů píše v nízkoúrovňových jazycích a je složitý. Přitom je snadno zneužitelný, protože stačí podvrhnout oběti správný datový soubor. V ohrožení jsou přitom více uživatelé, kteří vyhledávají obsah šířený mimo oficiální kanály.
Nestandardní postupy MITRE a německého CERT
Vývojáři projektu VideoLAN, který stojí za VLC a souvisejícím softwarem, si stěžují na nestandardní postupy americké organizace MITRE a německého CERT. Ty vydaly varování, aniž by si ověřily jeho pravdivost a vývojáře upozornily a daly jim šanci se vyjádřit, což je v rozporu s jejich vlastními pravidly.
Řada médií pak zprávu převzala a paniku šířila dál.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist