Firma 5M z Kunovic na Uherskohradišťsku vyvinula uhlíkový kompozitový tubus na rentgenový teleskop, který je součástí raketového experimentu amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Teleskop už má za sebou první krátký suborbitální let ve vesmíru zhruba 200 kilometrů nad zemským povrchem, odkud se vrátil volným pádem do vln Tichého oceánu zcela v pořádku. ČTK to v úterý sdělila zástupkyně společnosti 5M Jana Kašpar Jelínková.

Teleskop je podle ní schopen zachytit vyšší rentgenové záření než současné kosmické dalekohledy a díky tomu detekovat těžší prvky než železo vznikající při erupcích supernov. "Firma 5M vyvinula na tento teleskop jedinečný uhlíkový kompozitový tubus o extrémní tuhosti a rozměrové stabilitě v širokém intervalu teplot se zachováním velmi nízké hmotnosti," uvedla Kašpar Jelínková.

Odzkoušený systém teleskopu by měl v budoucnu analyzovat rentgenové objekty ve vesmíru zcela novým způsobem. Na jeho vývoji se podílely české firmy Rigaku Innovative Technologies Europe a VZLU Technologies s americkou Pensylvánskou univerzitou, teleskop je součástí raketového experimentu NASA.

Tento měsíc podle Kašpar Jelínkové dalekohled čeští vědci na Pensylvánské univerzitě z rakety demontovali. Zařízení odborníci následně otestovali ve vakuovém rentgenovém tunelu. "Je obdivuhodné, že vše fungovalo jako před startem do vesmíru, nedošlo k žádnému poškození, přestože se při návratu plášť rakety protavil a do elektroniky rakety natekla slaná oceánská voda," uvedla Kašpar Jelínková.

Rentgenový dalekohled s tubusem jsou nyní zpět v České republice, kde se dále testují. "Výsledky raketového experimentu umožní českým vědcům a firmám užší vědeckou i komerční spolupráci s mezinárodními kosmickými agenturami NASA, ESA (Evropská kosmická agentura) a JAXA (japonská kosmická agentura)," doplnila Kašpar Jelínková.

Firma 5M zaznamenala loni tržby z prodeje výrobků, služeb a zboží ve výši 432,5 milionu korun, meziročně o 150,2 milionu korun více. Dosáhla zisku 22,9 milionu korun, o rok dříve činil 1,4 milionu korun. Podnik se specializuje na oblast kompozitů, které se využívají například při výrobě letadel a pozemních dopravních prostředků.

Firma 5M vyvinula na tento teleskop zapojený do experimentu NASA uhlíkový kompozitový tubus.

Zdroj obrázku: https://www.5m.cz/aktuality-novinky/5m-navstivila-znovu-vesmir