Zavřená škola neznamená konec učení. Rozdíl ve způsobu, jak učit bez dětí ve třídě, se ale razantně liší nejen mezi různými školami, ale i mezi jednotlivými učiteli na stejné škole. Podobně jako ve zbytku společnosti je znát velký rozdíl ve vztahu k moderním technologiím, které mají největší potenciál překlenout následující týdny.

"Osmileté gymnázium, kam chodí starší dcera, okamžitě aktivovalo on-line výuku, na základní škole, kam chodí ta mladší, se zatím nic neděje," svěřil se kolega Martin Ehl ze zahraniční redakce Hospodářských novin. Stejnou zkušenost mají desetitisíce dalších rodičů v celém Česku.

V tuto chvíli stovky aktivních kantorů hledají nejefektivnější způsob, jak zůstat s dětmi v kontaktu a udržet výuku v chodu. Jen sdílený dokument "Studujeme z domova", který slouží jako zdroj odkazů na nejrůznější on-line aplikace a výukové materiály, si prohlíží desítky učitelů. Stejně jako u podobných crowdsourcovaných dokumentů ale hrozí zahlcení – do seznamu se může dostat příliš mnoho tipů, které často mají jen malou užitnou hodnotu a aktuálního problému se dotýkají jen okrajově.

"Zdrojů je dost, potřebujeme ale vytvořit návody, jak s nimi mají učitelé, kteří je doposud nevyužívali, pracovat," vysvětluje aktuální náplň své práce Daniel Pražák, jeden z výrazných propagátorů moderních metod výuky v Česku. Základní příručku pro učitele zveřejnilo 12. března večer i ministerstvo školství na svém webu. Primárně jde o překlad 15 základních pravidel on-line výuky od americké neziskové organizace Global Online Academy a o řadu odkazů na informační zdroje shodných se sdíleným dokumentem, který vytvářejí sami učitelé.

Nutnost vysvětlit a naučit správně používat nové on-line systémy připomínají i IT experti, kteří se ve vzdělávání angažují delší dobu a vyzývají kolegy, aby zkusili tento typ pomoci nabídnout školám ve svém okolí. "Učíme učitelky nahrávat video, pracovat s on-line nástroji, řešit videokonference, on-line formuláře atd. Zda to půjde, ukáže příští týden. A určitě pomůže, pokud ajťáci vyhledají školu v okolí a nabídnou jí svou pomoc," říká Jindřich Šaršon, zakladatel vývojářské společnosti TappyTaps. Pro zájemce o pomoc se školením učitelů vytvořil i manuál.

S výukou doma bude pomáhat i Česká televize, plánuje od pondělka spustit výuku pro první stupeň základních škol - matematiku, češtinu, prvouku a cizí jazyky. 

 

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se