Zavřená škola neznamená konec učení. Rozdíl ve způsobu, jak učit bez dětí ve třídě, se ale razantně liší nejen mezi různými školami, ale i mezi jednotlivými učiteli na stejné škole. Podobně jako ve zbytku společnosti je znát velký rozdíl ve vztahu k moderním technologiím, které mají největší potenciál překlenout následující týdny.

"Osmileté gymnázium, kam chodí starší dcera, okamžitě aktivovalo on-line výuku, na základní škole, kam chodí ta mladší, se zatím nic neděje," svěřil se kolega Martin Ehl ze zahraniční redakce Hospodářských novin. Stejnou zkušenost mají desetitisíce dalších rodičů v celém Česku.

V tuto chvíli stovky aktivních kantorů hledají nejefektivnější způsob, jak zůstat s dětmi v kontaktu a udržet výuku v chodu. Jen sdílený dokument "Studujeme z domova", který slouží jako zdroj odkazů na nejrůznější on-line aplikace a výukové materiály, si prohlíží desítky učitelů. Stejně jako u podobných crowdsourcovaných dokumentů ale hrozí zahlcení – do seznamu se může dostat příliš mnoho tipů, které často mají jen malou užitnou hodnotu a aktuálního problému se dotýkají jen okrajově.

"Zdrojů je dost, potřebujeme ale vytvořit návody, jak s nimi mají učitelé, kteří je doposud nevyužívali, pracovat," vysvětluje aktuální náplň své práce Daniel Pražák, jeden z výrazných propagátorů moderních metod výuky v Česku. Základní příručku pro učitele zveřejnilo 12. března večer i ministerstvo školství na svém webu. Primárně jde o překlad 15 základních pravidel on-line výuky od americké neziskové organizace Global Online Academy a o řadu odkazů na informační zdroje shodných se sdíleným dokumentem, který vytvářejí sami učitelé.

Nutnost vysvětlit a naučit správně používat nové on-line systémy připomínají i IT experti, kteří se ve vzdělávání angažují delší dobu a vyzývají kolegy, aby zkusili tento typ pomoci nabídnout školám ve svém okolí. "Učíme učitelky nahrávat video, pracovat s on-line nástroji, řešit videokonference, on-line formuláře atd. Zda to půjde, ukáže příští týden. A určitě pomůže, pokud ajťáci vyhledají školu v okolí a nabídnou jí svou pomoc," říká Jindřich Šaršon, zakladatel vývojářské společnosti TappyTaps. Pro zájemce o pomoc se školením učitelů vytvořil i manuál.

S výukou doma bude pomáhat i Česká televize, plánuje od pondělka spustit výuku pro první stupeň základních škol - matematiku, češtinu, prvouku a cizí jazyky. 

 

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Komentáře ke článku

Hynek Krátký 14.03.2020 23:18
My učitelé jsme teď zavaleni obrovskou spoustou nabídek mnoha aplikací, je problémem se v tom vyznat. Je to podobné situaci, kdy musíte vymalovat pokoj a nevíte si rady, co k tomu pořídit. Moc vám nepomůže, když vás známý zavede do hypermarketu a ukáže vám nedohledné regály plné zboží... Pomůže vám člověk, který vám řekne: vymalovat pokoj? K tomu potřebujete štafle, kyblík barvy, váleček na natírání, plachty na přikrytí nábytku. A potom vám ke každé položce nabídne 2-3 možnosti, ze kterých si vyberete. Takovému postupu se v IT řeči říká architektura systému. Tato architektura systému musí být založena na tzv. business procesech, tj. seznam činností, které organizace provádí. O tom mají ajťáci jen velmi mlhavou představu. Hlavní procesy ve výuce jsou: a) organizování, b) výklad nové látky, c) procvičování, d) zkoušení, e) evidence f) individuální konzultace. Architektura systému musí počítat s těmito základními procesy a k nim pak hledat jednotlivé nástroje. Podle vlastní praxe z minulého týdne dnes vím, že tato architektura se může i u jednotlivých tříd lišit (tedy ne v popisu procesů, ale v nástrojích, které je podporují). Na trhu existuje nerovnováha, protože naprostá většina IT systémů podporuje jen proces procvičování, ale to je jen jeden z procesů - teprve jejich souhrn znamená kvalitní vzdělávání.
Pavel Valchář 13.03.2020 16:51
Kdyby to bylo tak, jak autor naznačuje, tak by byly školy zbytečné, ale tak to není. Osobní kontakt lze těžko kvalitně a plnohodnotně nahradit...
Redakce iHNed - Otakar Schön 13.03.2020 20:38
To, že je možné kvalitní vzdělávání doma, je nepopiratelné. Ostatně v Austrálii to umí systémově kvůli malé hustotě obyvatel ve vnitrozemí, například. Neznamená to, že je to lepší než klasická škola, jen, že je to možnost. A u domácí výuky stejně jako u té školní záleží na tom, jak kvalitní má dítě učitele. Ostatně i u standardní školy je vliv rodičů důležitý. Společenský vliv školy je jiná věc, v textu se snažím naznačit, že pro děti existují řešení, jak neztratit měsíc času.
Jan Šedo 13.03.2020 08:37
Po dobu uzavření škol mohou všichni učitelé a rodiče využít elektronické verze učebnic Hejného metody vydané společností H-mat, o.p.s. skrz portál www.h-edu.cz ( https://www.h-edu.cz/ucebnice/27ef8e0f-e644-43de-abe8-245ffba65985) včetně metodických komentářů a webinářů k Hejného metodě. Online prostředí umožňuje i tvorbu vlastních pracovních listů.
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru